Z wizytą u pięknej Ślązaczki. W Krywałdzie

Parafia Krywałd jest jedną z mniejszych parafii archidiecezji katowickiej, należy do dekanatu Knurów. Budynek kościoła został wzniesiony w 1908 r. Historia tego miejsca jest niezwykła. Przez wiele lat dzięki pracy, zaangażowaniu, poświęceniu wielu osób dokonano tutaj niezwykłej przemiany. Po tragicznych eksplozjach, w których w latach 1920–1921 tragicznie zginęło wielu robotników miejscowej prochowni, zakładową cechownię przekształcono w kaplicę, która obecnie stanowi kościół parafialny. W kościele znajduje się kopia figury Pięknej Madonny z Knurowa (oryginał można zobaczyć w Muzeum Śląskim – galeria śląskiej sztuki sakralnej, trasa 32). Knurowska figura Matki Bożej z 1420 r. należy do jednej z najpiękniejszych rzeźb tzw. Pięknych Madonn z okresu średniowiecza. Jest typowym przykładem figury ołtarzowej, o czym świadczy płaski tył rzeźby. Przez prawie 600 lat Piękna Madonna była obiektem zawierzenia i kultu wielu pokoleń mieszkańców Knurowa. Stanowiła wystrój drewnianego knurowskiego kościoła św. Wawrzyńca obok rzeźb patrona i św. Anny Samotrzeciej. Madonna jest młoda i piękna, o wysmukłych proporcjach i niedużej głowie. Jej ciało wygięte jest esowato i okryte obficie drapowaną szatą często o delikatnie łamiących się fałdach, które mają w pełni dekoracyjny charakter. Dzieciątko trzyma na jednym ręku. Typ Pięknej Madonny charakteryzuje się daleko idącą sublimacją, idealizacją, liryzmem, często wyrafinowanym gestem. Trzymany przez Dzieciątko owoc granatu w chrześcijańskiej ikonografii jest symbolem błogosławieństwa, łaski i darów Bożych. Niezwykła jest podstawa tej knurowskiej rzeźby. Matka Boska stoi na księżycu symbolizującym moce piekielne, a więc na… twarzy diabła. Ta pełna ekspresji brzydota twarzy szatana, którego depcze, kontrastuje z urodą Madonny.

Za: https://parafiakrywald.pl/?page_id=30

Cytat: „Nasza najdroższa Madonno Piękna, Knurowska Pani, Matko Najświętsza/ Jesteś Królową świata całego/ Bądź też patronką miasta naszego/ Ty byłaś z nami przez całe wieki, Jesteśmy dumni z Twojej opieki”

cytat z pieśni ku czci Matki Bożej

Słowo na drogę: „Ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć swój głos! Bo słodki jest głos twój i twarz pełna wdzięku” Pnp 2,14.

Modlitwa: w intencji małżonków naszej archidiecezji

« 1 »