Kościół św. Wojciecha w Mikołowie jest orientowany, wymurowany na planie prostokąta, w stylu neoromańskim. Od zachodu wznoszą się dwie wieże, przykryte ostrosłupowymi hełmami. Do nawy przylega niewielka, półkolista apsyda. W portalu głównym wymalowano postacie dwóch wyniesionych na ołtarze błogosławionych, związanych z mikołowską parafią: księży Emila Szramka i Stanisława Kubisty. Wnętrze jest trójnawowe. Warto w nim odszukać obraz męki Pańskiej, autorstwa znanego niemieckiego malarza religijnego Jana Bochenka, oraz podziwiać XIX-wieczne witraże i organy. W 2008 roku papież Benedykt XVI nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Nieopodal znajduje się stary kościół, który służył wiernym do czasu wybudowania obecnej bazyliki.
Pierwsza wzmianka o świątyni, z 1598 r., informowała, że kościół był murowany z dzwonnicą, w górnej części drewnianą, wyposażoną w zegar. W latach 60. XX w. dodano świątyni wezwanie Matki Boskiej Śnieżnej. Pod prezbiterium znajduje się krypta. Przy kościele stoi figura św. Jana Nepomucena z 1799 r. wykonana prawdopodobnie przez rzeźbiarza Marka z Wyr. W starym kościele znajduje się kopia obrazu Salus Populi Romani. Obraz Matki Bożej został sprowadzony z Rzymu do Mikołowa w 1707 roku przez ówczesnego proboszcza ks. Fabiana Rostabińskiego. Natomiast w bazylice znajduje się kolejna kopia rzymskiego obrazu, która została uroczyście ukoronowana koronami biskupimi 5 sierpnia 2018 roku. Z parafii mikołowskiej wywodzi się bp Grzegorz Olszowski.
Za: https://slaskie.travel/culturalheritage/2878/bazylika-sw-wojciecha-w-mikolowie; https://www.slaskie.travel/culturalheritage/15729/kosciol-matki-bozej-snieznej-w-mikolowie
Cytat: „[H]istoria zbawienia to historia spotkań – codziennych spotkań Boga z człowiekiem, ale też spotkań człowieka z bliźnimi. Dawno temu – na początku XVIII w. – mikołowianie i mieszkańcy ziemi mikołowskiej spotkali się z Maryją w Jej wizerunku zwanym Salus Populi Romani”.
abp Wiktor Skworc
Słowo na drogę: „Cała pełna chwały wchodzi córa królewska, złotogłów jej odzieniem” (Ps 45,14).
Modlitwa: o odkrywanie wartości wolontariatu dla wiernych naszej diecezji