Opis miejsca: Mysłowicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowano na planie krzyża łacińskiego. Wymurowano go z cegły, w stylu neogotyckim. Nad wejściem głównym, ozdobionym portalem z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza, wznosi się wieża o wysokości około 70 m. Nad przecięciem nawy z transeptem umieszczono strzelistą sygnaturkę. Wnętrze jest trójnawowe; węższe prezbiterium zostało zamknięte trójbocznie. Pierwotne, neogotyckie wnętrze zostało w znacznym stopniu przekształcone. Ciekawe są figury dwunastu apostołów, umieszczone na filarach podtrzymujących sklepienie. Proboszczem tej parafii w latach 1927–1936 był ks. Teofil Bromboszcz – pierwszy biskup pomocniczy diecezji katowickiej.
Cytat: „Wpływ kościoła NSPJ rozciągał się na wiele dziedzin życia miasta. Księża sprawowali opiekę duchowną nad prawie wszystkimi organizacjami, stowarzyszeniami i związkami. Uczestniczyli w ważniejszych uroczystościach i festynach w mieście oraz święcili nowo otwarte placówki. (…) Szczególnie troskliwa była opieka mysłowickiego duchowieństwa nad Stacją Zborną Misji Francuskiej. Opiekę duszpasterską nad przebywającymi w niej emigrantami sprawowano przez cała niemal dobę. Zaś przed wyjazdem każdego transportu odprawiano Mszę św. dla emigrantów”.
A. Sulik, Historia Mysłowic. Tom II, 1922–1945
Słowa na drogę: „Paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce; nie ze względu na niegodziwe zyski, ale z oddaniem” (1 P 5,2).
Modlitwa: za proboszczów naszej archidiecezji