Na kalwaryjskim szlaku. Z różańcem w dłoni

Najważniejszym elementem kalwarii są stacje drogi krzyżowej. Centralne miejsce zajmuje neogotycki kościół Zmartwychwstania Pańskiego, na którym umieszczono stacje XI, XII i XIII (świątynię tę zaprojektował Juliusz Kapacki). W odnowionej świątyni znajduje się kopia Całunu Turyńskiego. Wszystkie budynki stacyjne wzniesiono z kamienia i cegły, w przeróżnych, często egzotycznych stylach – nawiązujących jednak do budowli znajdujących się w Ziemi Świętej. Należy podkreślić, że Kalwaria Piekarska nie miała swoich zamożnych fundatorów. Powstała dzięki ofiarności ludu śląskiego. Na trasie drogi krzyżowej odnajdziemy obiekty poświęcone najczęściej wydarzeniom poprzedzającym mękę Chrystusa. 
Na tym terenie ulokowano też 15 kaplic różańcowych. Wejście na kalwaryjskie dróżki umiejscowiono w ogrodzeniu od strony bazyliki, a opuszcza się je wyjściem na ul. Bytomską, mijając po drodze pomnik Jana Pawła II, który jeszcze jako metropolita krakowski był przez lata bardzo blisko związany z tym miejscem. 
Kalwaria Piekarska jest miejscem dorocznych pielgrzymek świata męskiego (w maju) i kobiet (w sierpniu). W czasie Wielkiego Postu co sobota odbywa się tu nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a przed odpustami sanktuaryjnym – obchody kalwaryjskie. Szczególnym wydarzeniem odbywającym się na Kalwarii jest Chwalebne Misterium Męki Pańskiej odgrywane w Niedzielę Palmową, w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. 

Za: https://slaskie.travel/poi/3064/kalwaria-piekarska

Cytat: „Nie myślcie, że ja się z tego szczytu wzgórza piekarskiego tak łatwo wyprowadzę. Nie myślcie! To już za mocne przyzwyczajenie, za silny nawyk”. 

Jan Paweł II

Słowo na drogę: „W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga” (Łk 6,12).

Modlitwa: o odkrywanie wartości ciszy 
 

« 1 »