W duchowej stolicy Górnego Śląska. Z wizytą w bazylice u Matki Bożej Piekarskiej

Witamy u Matki Bożej Piekarskiej. Tutejsze sanktuarium przeżywa także swój doniosły jubileusz równoległy do (archi)diecezjalnego. Mija 100 lat od koronacji koronami pobłogosławionymi przez papieża Piusa XI. Nasze kroki kierujemy do bazyliki, w której znajduje się obraz Maryi. Świątynia jest wybudowana w stylu neoromańskim, a jej dwie 70-metrowe wieże dominują w krajobrazie. Podobno przy dobrej widoczności można z nich dojrzeć wieżę sanktuarium jasnogórskiego. 
Tym, który wpisał się w historię Piekar, jest proboszcz ks. Alojzy Fiecek. Historia obrazu jest dość skomplikowana, bo oryginał znajduje się w katedrze opolskiej, gdzie Maryja czczona jest jako Matka Boża Opolska. W Piekarach znajduje się kopia, w której trudno dopatrzyć się podobieństwa do wizerunku, który kiedyś czczony był w tym miejscu. Fenomen tego miejsca polega na tym, że mimo początkowego braku obrazu, który nie wrócił z Opola, nie ustawał kult maryjny. Maryja czczona tu jako Mater Admirabilis – Matka Przedziwna, a także jako Lekarka chorych. XX wiek przyniósł jeszcze jedno wezwanie: Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Ten szczególny tytuł korespondował z przemianami społeczno-gospodarczymi, których areną był Górny Śląsk. 

Cytat: „Ludu Śląski! Ktokolwiek dochodzi przyczyn twej głębokiej wiary, musi pójść do Piekar. Bez nich nie można ani twej duszy zrozumieć, ani twego życia religijnego ogarnąć. Tylko ten je zupełnie pojmie, kto cię widział przed cudownym obrazem i przejrzał związek między nim a tobą!” 

Kard. August Hlond

Słowo na drogę: „Cała piękna jesteś, przyjaciółko moja, i nie ma w Tobie skazy” (Pnp 4,7).
 

« 1 »