353 lata pewnej tradycji. Z wizytą w Syryni u św. Antoniego

Tradycja tzw. procesji pacholczych w Syryni liczy sobie 300 lat. Procesje są podziękowaniem złożonym przez ocalałych młodzieńców i panny za uratowanie od zarazy panującej na ziemi raciborskiej w XVII wieku. Od tego czasu przyrzeczenia dochowała tylko młodzież syryńska. Procesje zaczynają się w Poniedziałek Wielkanocny i trwają do Zesłania Ducha Świętego. Przez ten okres co niedziela młodzież w wieku od 14 do ok. 20 lat wychodzi procesyjnie z kościoła i pielgrzymuje do przydrożnych krzyży znajdujących się na terenie parafii. Sama przysięga zawarta jest i spisana w tzw. Dokumencie Lubomskim, który jest przechowywany w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi.

Za: https://www.silesia.edu.pl/index.php/Procesje_Pacholcze_-_Syrynia

Cytat: „Wy, młodzi, jesteście Bożym teraz! On was zwołuje, wzywa was w waszych wspólnotach, wzywa was w waszych miastach, byście szli szukać dziadków, dorosłych; abyście razem z nimi stawali, zabierali głos i spełniali marzenie, z jakim Pan was wymarzył”. 

Franciszek 

Słowo na drogę: „Chłopcy się męczą i nużą, chwieją się, słabnąc, młodzieńcy, lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą” (Iz 40,30-3).

Modlitwa: za ludzi młodych
 

« 1 »