Niezwykła podróż w czasie

Uczniowie jednej z katowickich szkół średnich przekonali się, że historię można poznawać również za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości. Dzięki tej technologii mogli przenieść się wprost do czasów II wojny światowej i odwiedzić pokład brytyjskiego samolotu bojowego.

Wyjątkowa lekcja odbyła się w punkcie Przystanek Historia, który prowadzony jest przez katowicki oddział IPN. Tematem przewodnim byli polscy lotnicy, którzy bohatersko walczyli na frontach II wojny światowej. Uczniowie mieli okazję bliżej poznać fascynujące historie ich życia.

Druga część immersyjnej lekcji historii została poświęcona na zwiedzenie floty samolotów bojowych, w których polscy piloci stoczyli wiele zaciętych bitew w czasie niemieckiej inwazji na Wielką Brytanię. Zwiedzanie odbywało się oczywiście w rzeczywistości wirtualnej. Każdy mógł założyć zestaw składający się ze specjalnych gogli i kontrolerów, a następnie odbyć wirtualny spacer po brytyjskim hangarze, w którym stacjonowały polskie maszyny. - Nasze przedsięwzięcie określamy jako „Immersyjne lekcje historii”. Immersja, to inaczej wczuwanie się. To pojęcie najczęściej używane jest w odniesieniu do gier komputerowych. Na naszych zajęciach oczywiście ten element także się pojawia. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszym projektem biura nowych technologii IPN. Jest to gra komputerowa „Lotnicy - wojna w przestworzach”, która dostępna jest dla każdego i można ją pobrać za darmo. Gry wideo są bardzo popularne wśród młodych ludzi, dlatego postanowiliśmy wykorzystać je jako nośnik wiedzy. Wcielając się w konkretnego bohatera i jego historię, dużo łatwiej wyobrazić sobie, co przeżywali ci ludzie podczas walk toczących się na frontach II wojny światowej - mówił Karol Krajewski z Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Zajęcia w katowickim Przystanku Historia były także okazją do promocji różnych form dobrowolnej służby wojskowej. Żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji opowiedzieli uczniom, jak wygląda ich codzienna praca. Przedstawili też propozycje studiów w wojskowych uczelniach oraz zachęcili, aby służbę w wojsku rozważyć w perspektywie przyszłej kariery zawodowej. - Naszym zadaniem jest przede wszystkim promocja służby wojskowej oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku polskich sił zbrojnych oraz pokazanie młodym możliwości, jakie daje służba wojskowa i szkolnictwo wojskowe - powiedział ppłk Michał Napierała, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach. - Myślę, że wojsko jest bardzo ciekawą alternatywą dla standardowej pracy w cywilu. Służba daje wiele możliwości rozwoju, a zawodowi żołnierze naprawdę dobrze zarabiają. Ministerstwo obrony narodowej  przygotowało na ten rok specjalny program „Wakacje z wojskiem”, który kierowany jest do młodzieży i studentów. W ramach programu przewidziane są trzy turnusy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, które będą się odbywać w czerwcu, lipcu i sierpniu. Do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy osoby pełnoletnie, niekarane oraz posiadające polskie obywatelstwo - zaznaczył. 

Sposób, w jaki immersyjne lekcje historii starają się przekazać wiedzę zdecydowanie przypadł do gustu ich uczestnikom. - Instytut Pamięci Narodowej stale inwestuje w nowe technologiczne projekty, których zadaniem jest przybliżanie historii zawłaszcza młodszemu pokoleniu. Immersyjne lekcje historii to idealny przykład tego, jak stare spotyka się z nowym, a z tego połączenia wychodzi coś naprawdę wartościowego - podkreśla Karol Krajewski. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..