Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Katowice. Kończy się budowa nowego parku

To park w dolinie rzeki Ślepiotki, przy ul. gen. Jankego w dzielnicy Piotrowice-Ochojec.

Trwają ostatnie prace w parku w dolinie Ślepiotki. Zamontowano już część urządzeń dla najmłodszych i dobiegają końca prace związane z montażem kładek nad rzeką.

- Powstanie parku w dolinie Ślepiotki to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione miejsca rekreacji pojawią się także przy ul. Wantuły, przy ul. Leopolda i w Wełnowcu. Rewitalizowany jest także teren nad Stawem Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na budowę parku nad Ślepiotką w w dzielnicy Piotrowice-Ochojec miasto przekazało ponad 10 mln zł. Prace zakończą się wiosną.

Znajdą się tu ciągi piesze, plac zabaw, wybieg dla psów i ogród społeczny. Nie zabraknie też altany parkowej, ścieżek edukacyjnych czy miejsca piknikowego. Właśnie zakończył się montaż schodów i placu zabaw. Trwają prace brukarskie, a w najbliższym czasie wykonawca zakończy układanie nawierzchni asfaltowej oraz dwóch kładek nad rzeką.

- W parku przy rzece Ślepiotka zaprojektowaliśmy trasy dla pieszych, które biegną po śladzie, którym zazwyczaj odwiedzający to miejsce się poruszali. Wskazuje nam to bardzo wyraźnie, jak mieszkańcy lubią korzystać z tego miejsca, a my chcemy im to ułatwić i uatrakcyjnić tę przestrzeń. W miejscach, gdzie trasa biegnie nad rzeką Ślepiotką, będą kładki. Oprócz tego park będzie miał także walor edukacyjny: znajdą się w nim tablice z informacjami o Ślepiotce, występujących tu gatunkach roślin, a także mapa terenu - zapowiada Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Plac zabaw

Po rewitalizacji coś dla siebie zyskają również najmłodsi goście parku. Znajdą się tu ciekawe budowle wykonane z bardzo wytrzymałego drewna – robinii akacjowej, które jest odporne na działanie warunków atmosferycznych. Wśród urządzeń, których montaż już się zakończył, są trzy domki, w tym jeden ze zjeżdżalnią, wysoki na 3 metry.

Dzieci będą mogły przeżyć również pirackie przygody dzięki statkowi, do którego będzie można wejść po schodkach. Wyposażony będzie on w żagle, lunetę do obserwacji okolicy oraz zjeżdżalnię. Maszty tego statku będą sięgać na wysokość 4 metrów.

Na miejscu postawione zostaną również klasyczne urządzenia, jak np. okrągła karuzela, huśtawka ważka, podwójna huśtawka z wiszącymi siedziskami. Zamontowana zostanie także tyrolka, na której możliwe będzie przebycie trasy o długości ponad 20 m.

Miejsce do zabaw z pupilem

Powstaje też wybieg dla psów z głazami i drewnianymi balami do wskakiwania i zeskakiwania, które mogą być pomocne przy tresurze zwierząt. Wybieg o powierzchni 300 m kwadratowych będzie posiadał wejście ze śluzami oraz 2 ławki.

Park będzie miał leśno-łąkowy charakter. Prace związane z zielenią mają na celu jej pielęgnację i zasadzenie nowej roślinności, która stanowi uzupełnienie istniejącej. Dzięki temu park będzie atrakcyjny wizualnie przy zachowaniu różnorodności biologicznej. Zasadzonych zostało 49 nowych drzew – m.in. grab pospolity, dąb szypułkowy, wierzba biała czy lipa drobnolistna. Nie zabraknie również krzewów: leszczyny, bzu czarnego czy róży polnej. W trakcie sadzenia jest również ponad 80 tys. sztuk bylin, cebul i traw ozdobnych.

Na odnowionym terenie zamontowanych zostanie łącznie 69 ławek. Nieopodal łąki powstaje miejsce piknikowe składające się z kamiennego okręgu i 12 pniaków do siedzenia. Pod altaną piknikową ustawione zostaną stoły wykonane w nietypowej formie – z drewnianych bali różnej długości. Bezpieczeństwo na całym terenie zapewni monitoring i nowe oświetlenie składające się z 56 lamp parkowych.

Katowice. Kończy się budowa nowego parku   Budowany park przy Ślepiotce. KAW
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy