Nowy numer 17/2024 Archiwum

Archidiecezja. Dotychczasowi administratorzy otrzymali dekrety proboszczowskie

- Ludzie nie potrzebują teorii dotyczącej życia duchowego, teorii o Bogu ani teorii dotyczącej tego, czym jest szczęście w byciu z Bogiem. Ludzie potrzebują doświadczenia - powiedział do proboszczów metropolita katowicki.

Arcybiskup Adrian Galbas wręczył dekrety proboszczom, którzy od lipca 2022 roku pełnili w parafiach funkcje administratorów.

Przed rozdaniem dekretów metropolita katowicki wygłosił krótkie słowo nawiązujące do Ewangelii odczytywanej w liturgii. - Jezus nie zaczyna dialogu ze swoimi przyszłymi uczniami od stwierdzenia czy od tezy, ale od pytania: Czego szukacie? Nie mówi im: „Wiem czego szukacie”, ale wchodzi w ich sytuację, w ich życie i problemy. Jest gotowy na każdą odpowiedź - mówił.

Zachęcił też nowych proboszczów, aby w duszpasterskiej pracy naśladowali strategię duszpasterską zaproponowaną przez Jezusa. Podkreślił, że mieszkanie, do którego Jezus zaprasza przyszłych uczniów, jest nie tyle miejscem, lecz symbolem stałości. Zwrócił także uwagę na rolę doświadczenia, które staje się udziałem uczniów. - Ludzie nie potrzebują teorii dotyczącej życia duchowego, teorii o Bogu ani teorii dotyczącej tego, czym jest szczęście w byciu z Bogiem. Ludzie potrzebują doświadczenia. […] Chodzi o to by zapraszać do doświadczenia, które jest moim doświadczeniem wiary - zaznaczył.

Nawiązał także do listu papieża Benedykta XVI opublikowanego z okazji Roku Kapłańskiego przeżywanego w Kościele w 2009 roku. Papież zwracał w nim uwagę na istotne postawy w życiu każdego proboszcza: utożsamienie z wykonywaną posługą, ascezę, a także miłość pasterską, która nie zadowala się tym co konieczne. Cytując papieża, wskazał także na środki, dzięki którym posługa staje się owocna: „Aby nie zrodziła się w nas pustka egzystencjalna i nie została narażona skuteczność naszej posługi, trzeba byśmy się pytali ciągle na nowo: Czy jesteśmy naprawdę przeniknięci słowem Bożym? Czy jest ono doprawdy pokarmem, którym się posilamy, bardziej niż chleb i sprawy tego świata? Czy naprawdę je znamy? Czy je miłujemy? Czy troszczymy się wewnętrznie o to Słowo do tego stopnia, aby rzeczywiście odciskało się ono na naszym życiu i kształtowało nasze myślenie?".

Na zakończenie przywołał wypowiedź papieża Franciszka z 2017 roku: „Parafie muszą być w kontakcie z rodzinami, z życiem ludzi i z życiem społeczności. Muszą być domami o drzwiach zawsze otwartych, aby wychodzić innym na spotkanie. I to ważne, aby owemu zbliżaniu się ku drugiemu towarzyszyła jasna propozycja wiary. Chodzi o otwarcie drzwi, aby Jezus mógł wyjść z całą radością swojego przesłania. Módlmy się za nasze parafie, aby nie stanowiły tylko funkcjonalnych biur, ale, ożywione duchem misyjnym, były miejscami przekazywania wiary oraz świadectwa miłości”.

Proboszczowie, którzy otrzymali dekrety 4 stycznia:

Ks. Tadeusz BUCZYŃSKI - Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wodzisławiu Śląskim-Wilchwach
Ks. Piotr KĘDZIOR - Parafia Świętej Anny w Świerklanach
Ks. Tomasz KUSZ - Parafia Świętego Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu
Ks. Andrzej LEDWIN - Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piekarach Śląskich-Kozłowej Górze
Ks. Mariusz NITKA - Parafia Świętego Jana Sarkandra w Rybniku-Paruszowcu
Ks. Mirosław RATAJ - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skrbeńsku
Ks. Wojciech WINKLER - Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach-Szopienicach
Ks. Adam ZDEBEL - Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich-Przełajce
O. Samuel KUKIEŁKA OFM - Parafia św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy