- Tam, gdzie jest wola spotkania, bez uprzedzeń i stereotypów, za to z szacunkiem i gotowością do tego, by wzajemnie ofiarować sobie uważność i życzliwość, tam nie ma pokonanych - mówił arcybiskup Adrian Galbas do zebranych na przedświątecznym spotkaniu w auli Wydziału Teologicznego.
Z inicjatywy metropolity katowickiego arcybiskupa Adriana Galbasa 21 grudnia przed południem, odbyło się przedświąteczne spotkanie bożonarodzeniowe. Wzięli w nim udział katowiccy arcybiskupi seniorzy, biskupi pomocniczy, przedstawiciele śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej na czele z biskupem Marianem Niemcem z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele władzy centralnej i samorządowej, przedstawiciele innych religii, służb mundurowych, świata nauki i instytucji kultury województwa śląskiego. Wręczone biskupom przez przedstawicieli harcerstwa Betlejemskie Światło Pokoju na skutek trwającego w Palestynie konfliktu zbrojnego dotarło w tym roku na Śląsk inną niż zazwyczaj drogą - przez Jordanię.
Słowo abp Adriana Galbasa wygłoszone w auli WTL UŚ, 21.12.2023 r.
W swoim słowie arcybiskup Adrian Galbas podkreślił, że święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji zawsze były naznaczone pragnieniem bliskości, porozumienia i dialogu. - Zapraszając tu Państwa, chciałem wam bardzo serdecznie podziękować za każde dobro, które czynicie na co dzień, a także za życzliwość wobec wspólnoty Kościoła, za dobrą współpracę, która zawsze owocuje konkretnym dobrem dla konkretnego człowieka i dla całej wspólnoty ludzkiej, stwierdził i dodał: - Chciałbym ze swej strony wyrazić gotowość do takiej współpracy ze wszystkimi, także z przedstawicielami nowych władz. Możemy się różnić w widzeniu niektórych spraw, możemy kierować się różnymi motywacjami, możemy mieć różne argumenty. Tam jednak, gdzie jest wola spotkania, bez uprzedzeń i stereotypów, za to z szacunkiem i gotowością do tego, by wzajemnie ofiarować sobie uważność i życzliwość, tam nie ma pokonanych.
Za motto swojej bożonarodzeniowej refleksji metropolita katowicki obrał Psalm 85, przede wszystkim dlatego - jak stwierdził - że proroczo zapowiada on to, co stało się w Betlejem. - Ten optymistyczny i entuzjastyczny psalm dawno już wszedł do liturgii adwentowej i bożonarodzeniowej - powiedział, dodając: - Szczególnie chodzi o miłosny uścisk łaskawości i wierności albo, jak znajdziemy w innych przekładach, miłości i prawdy, o pocałunek sprawiedliwości i pokoju oraz o słowa, że „wierność z ziemi wyrośnie, a sprawiedliwość spojrzy z nieba” (Ps 85,12). To prawdziwie świąteczne spotkanie. Wszystkie te cnoty wygnane z ziemi i z serca człowieka na skutek grzechu pierworodnego, teraz dzięki Chrystusowi i w Chrystusie radośnie spotykają się ze sobą, przynosząc człowiekowi i światu dobroć i nadzieję.
Bożonarodzeniowe życzenia przekazali zebranym również: biskup Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, małżonkowie Dorota i Jan Anderka ze wspólnoty Domowego Kościoła Archidiecezji Katowickiej oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.