Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ochronka przy bazylice w Piekarach odbudowana po pożarze

Odbudowane pomieszczenia ochronki poświęcił biskup Adam Wodarczyk. Po roku od pożaru wracają tutaj dzieci z Piekar. Czekają tu na nich popołudniami organizowane przez siostrę i wolontariuszy zajęcia, pomoc w odrabianiu lekcji, obiad.

Ochronka spłonęła nad ranem 26 września 2022 roku. Księży na probostwie w sanktuarium piekarskim obudziło dobijanie się do drzwi i krzyk: „Pożar! Proboszczu, pożar!”.

Dzięki czujnym mieszkańcom wysokich bloków przy ulicy Didura, którzy dostrzegli płomienie jako pierwsi i zawiadomili straż pożarną, ogień nie przeniósł się na drugą część budynku. Ocalały więc między innymi znajdujące się tam komputery, z których korzystały dzieci.

Z ogarniętej płomieniami części budynku nie dało się już nic wyciągnąć, bo ogień był zbyt duży. Duchowni odsunęli tylko od pożaru dziecięce hulajnogi, zaparkowane przy wejściu.

Odbudowa trwała rok. Proboszcz zdecydował nie tylko o odtworzeniu dotychczasowych pomieszczeń, ale też o podwyższeniu zniszczonego skrzydła budynku. Teraz cały ten długi budynek ma wspólny dach. Dzieci mogą teraz korzystać z dodatkowego pomieszczenia na piętrze.

Ochronka przy bazylice w Piekarach odbudowana po pożarze   Od lewej: bp Adam Wodarczyk, Henryk i Maria Potyszowie, ks. proboszcz Mirosław Godziek. Facebook.com / Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich

Pomogło wielu ludzi. Między innymi Caritas Archidiecezji Katowickiej przeprowadziło zbiórkę na swoim portalu dobrodaj.pl. Były też zbiórki przed bazyliką, pomogły sąsiednie parafie.

Pomimo pożaru, ochronka nie przerwała działalności. W wakacje 90 dzieci z Piekar, w dwóch turnusach po 45 dzieci, wzięło udział w parafialnych koloniach na Mazurach.

Ochronka przy bazylice w Piekarach odbudowana po pożarze   Zabawa przy altanie koło ochronki. Facebook.com / Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich

Z ochronki w sanktuarium piekarskim korzysta codziennie kilkadziesiąt dzieci, najczęściej z gorzej sytuowanych rodzin. Każde dostaje tutaj obiad. Przychodzą po lekcjach, są tu do 18.00.

Siostra Maria Goretti, boromeuszka, oraz świeccy wolontariusze organizują dla dzieci zajęcia i odrabiają z nimi zadania. Wśród wolontariuszy są także ludzie, którzy w dzieciństwie otrzymali pomoc w tej ochronce. Teraz dają wsparcie innym.

Ochronka przy bazylice w Piekarach odbudowana po pożarze   Odbudowaną ochronkę poświęcił bp Adam Wodarczyk. Facebook.com / Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich Ochronka przy bazylice w Piekarach odbudowana po pożarze   Otwarcie pomieszczeń ochronki. Facebook.com / Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy