Nowy numer 48/2023 Archiwum

Katowice. Pierwsze w Polsce Społeczne Ministerstwo Samotności

Fundacja Wolne Miejsce wynajęła parter i pierwsze piętro w budynku przy ulicy Mikołowskiej 44, na okres 9 miesięcy z możliwością przedłużenia. Klucze przekazał wiceprezydent miasta Jerzy Woźniak.

Budynek jest w dobrym stanie technicznym, więc aby kompleks dla osób samotnych mógł zacząć działać niezbędna jest jedynie adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie, za co odpowiada Fundacja Wolne Miejsce. Prace trwają, już w październiku Ministerstwo Samotności ma rozpocząć działalność.

Na przestrzeni dwóch pięter powstają pomieszczenia, które po otwarciu centrum będą dostępne dla wszystkich, którzy z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowali obecności drugiego człowieka. Znajdzie się tutaj m.in. Bistro Spichlerz - miejsce serwujące niedrogie posiłki lunchowe dla potrzebujących mieszkańców miasta. - Będziemy gotować z sezonowych produktów z naszych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei zerowaste - podkreśla Marta Wilczyńska, dyrektor generalny Fundacji Wolne Miejsce.

- To miejsce zapoczątkuje w Polsce prawdziwą rewolucję. Rewolucję w myśleniu o milionach osób w naszym kraju borykających się z samotnością i różnego rodzaju wykluczeniami. Będzie to pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii, ale jedyny na świecie w planowanej przez nas formie! - zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

- Utworzenie kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. A takich osób jest naprawdę dużo, bo samotność to choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić m.in. do depresji. Mam nadzieję, że działalność tego miejsca będzie bodźcem dla potrzebujących towarzystwa do przełamania się i wyjścia do ludzi. Liczę, że doświadczenie Fundacji Wolne Miejsce zaprocentuje i osoby starsze, ale także inni mieszkańcy, którzy będą tego potrzebowali, znajdą tu pomoc i towarzystwo. Już dziś zapraszamy wszystkich samotnych, bez względu na wiek, bo miasto to wspólnota mieszkańców - mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Ponadto w budynku uruchomione zostanie centrum senioralne, realizujące politykę miasta w zakresie pomocy społecznej dla osób starszych. Jego celem będzie aktywizacja seniorów poprzez zapewnienie im bezpiecznego miejsca, w którym będą mogli spędzać wspólnie czas. W pomieszczeniach znajdzie się także sala gimnastyczna oraz miejsca na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami, wieczorki taneczne czy bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy