Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wystawa "Adunu. Ziemia duchów. Krzysztof Błażyca", Katowice, 28 września - 10 listopada

Muzeum Archidiecezjalne i Fundacja SORUDEO Africa zapraszają na wystawę fotograficzną Krzysztofa Błażycy - ADUNU. ZIEMIA DUCHÓW. Wystawa prezentuje zdjęcia reporterskie z Ugandy, Kenii, Nigerii oraz Zambii.

Wernisaż wystawy: Adunu. Ziemia duchów. Krzysztof Błażyca

Termin wydarzenia: 28 września 2023, godz. 17.00

Miejsce: Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, ul. Wita Stwosza 11

Czas trwania wystawy: 28.09.2023 – 10.11.2023

Krzysztof Błażyca

Dziennikarz, fotoreporter, na co dzień związany z Instytutem Gość Media ("Gość Niedzielny", "Mały Gość Niedzielny", portal wiara.pl). Współtwórca fundacji SORUDEO Africa (www.sorudeoafrica.org - budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji), członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Od lat zaangażowany w projekty społeczno-pomocowe w Ugandzie, Kenii i Zambii.

Autor książek:

- "Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy" (Pelplin 2017) - za którą otrzymał Grand Prix (Nagroda im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii Książka Podróżnicza Roku) na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel 2017 oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego 2017 w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa o tematyce afrykanistycznej.

- "Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (Pelplin 2015) - cykl reportaży z Zambii, Nigerii, Tanzanii, Kenii, Ugandy.

oraz najnowszej "Adunu. Ziemia duchów" (Pelplin 2023), której promocja połączona będzie z wernisażem wystawy o tej samej nazwie (spotkanie poprowadzi Barbara Gruszka-Zych).

Więcej o książkach: https://sorudeoafrica.org/ksiazki

Autor o sobie i fotografiach:

"Od prawie 20 lat regularnie wracam na kontynent afrykański. Od dekady jestem związany przede wszystkim z Ugandą i jej północnym rejonem Aczoli. Z wykształcenia jestem kulturoznawcą o specjalizacji religioznawstwo, stąd szczególnie fascynuje mnie tkanka duchowa kontynentu, rola wierzeń w życiu codziennym, wpływ religii i czarów na życie jednostek i społeczne.

Najważniejsi są dla mnie spotykani ludzie, ich życie i ich historie, którymi się ze mną dzielą. Miałem okazję spotkać się z osobami, które barwnie, a czasem mrocznie, wpisały się w historię swoich krajów. I tak w Ugandzie spotkałem się m.in. z Severino Lukyoą, który był twórcą rebelii Holy Spirit Movement (Sił Ducha Świętego). Dała ona początek 20-letniej wojnie domowej kontynuowanej potem przez Lord's Resistance Army (Boża Armia Oporu). Sam Lukoya, przekonany o swej profetycznej misji określał siebie jako Rubanga Won, czyli "bogiem ojcem". Odwiedziłem brygadiera Kennetha Banyę, byłego doradcę militarnego poszukiwanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny, Josepha Kony'ego, lidera Bożej Armii Oporu.

W Munyonyo, nad Jeziorem Wiktorii, gdzie dziś znajduje się wybudowane przez polskich franciszkanów sanktuarium Męczenników Ugandyjskich poznałem  omulangirę (księcia) Walugembe, prawnuka kabaki Mwangi, który w 1886 r. skazał na śmierć 45 Męczenników (22 z nich to święci w Kościele Katolickim, wspominani 3 czerwca). W Kenii spotkałem się z Paulą Kahumbu, twórczynią kampanii Hands off our elephants (Ręce precz od naszych słoni), dzięki czemu Kenia ukróciła proceder kłusowniczy. Zdjęcie z tego spotkania ukazało się potem w katalogu pokładowym narodowych linii kenijskich Kenya Airways.

Na zachodzie Kenii poznałem ostatnią żyjącą ze 139 żon (!) ostatniego szefa klanu Bakhone, Wasike Lusweti Sudiego, który był ojcem pierwszego kenijskiego arcybiskupa Nairobi i kardynała Maurice Otungi, o którego beatyfikację stara się Kościół kenijski. W Tanzanii odwiedziłem syna Juliusza "Mwalimu" Nyerere, ojca narodu, pierwszego prezydenta niepodległego kraju, o którego beatyfikację zabiega Kościół tanzański. W Rwandzie gościłem u Nathalie Mukamazimpaka, ostatniej z żyjących wizjonerek z Kibeho, której objawiła się Niyna Wa Jambo (Matka Słowa).

W Nigerii znaleźliśmy "dżu dżu" i... prawie utonęliśmy na Nigrze w dziurawej łodzi.

W Zambii towarzyszyłem przyjacielowi w jego pracy, pomocy dzieciom z ulic Lusaki, w slamsach o ponurej nazwie - "devil street" (ulica diabła). Moim mottem są słowa kard. Charlesa Lavigerie, założyciela Ojców Białych Misjonarzy Afryki: Pokochajcie Afrykę! I to chcę Państwu przekazać.”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy