Mszy świętej w kościele NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju w 43. rocznicę podpisania porozumienia jastrzębskiego przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita senior archidiecezji katowickiej. W homilii podkreślał znaczenie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.
Arcybiskup Skworc stwierdził na początku homilii, że pamięć o jastrzębskim porozumieniu jest ważna, bo wzmacnia społeczeństwo, wspólnotę narodu. "Konsekwentne pamiętanie owocuje, bo umacnia miłość ojczyzny, wolny od nacjonalizmu patriotyzm. Pamięć o porozumieniach jastrzębskich uczy też miłości do naszej małej ojczyny, do ojcowizny, do Górnego Śląska. Uczyły jej też obchody okrągłych rocznic powstań śląskich, a w 2022 roku 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej" - mówił, przypominając dalej historię i znaczenie porozumień.
– Pamięć jest ważna, bo buduje wspólnotę. To właśnie pamięć nie tylko o fakcie, ale i treści jastrzębskich porozumień była impulsem i motywacją starania się o ograniczenie handlu w niedziele, bo w protokole porozumień na jednym z pierwszych miejsc zapisano: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”, co po latach zmagań doprowadziło do uchwalenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, a to spowodowało, że pracownicy handlu, przede wszystkim kobiety, mogły korzystać z wolnej od pracy niedzieli – mówił hierarcha, podkreślając: "możemy mieć nadzieję, że uchwalone prawo będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną, niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane, bo przez ustawienie półki z książkami w supermarkecie nie staje się on automatycznie ani placówką kulturalną, ani klubem czytelnika".
Omawiając znaczenie świętowania niedzieli, apelował: "Dzisiaj, kiedy żyjemy w wirze kampanii wyborczej, trzeba się dobrze wsłuchiwać, jakie kandydat do sejmu czy senatu wyznaje i propaguje wartości, czy życie społeczne mierzy miarą solidarności, czy szanuje europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka; demokratyczną wartość dla wszystkich."
Nawiązując do 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Katowic, przypomniał: "w blisko dwa miliony zasłuchanych serc wpadło wtedy ziarno, które się zakorzeniło i przynosi obfity plon. Mówi ono o tym, że: aby zrozumieć sens i głębię jakiejkolwiek ludzkiej pracy – trzeba odnieść ją do Boga; aby wypełniać Boży zamysł – trzeba przestrzegać świątecznego odpoczynku; aby naprawdę miłowany był człowiek i w pełni zabezpieczone jego prawa – trzeba zawsze sprawiedliwość społeczną dopełnić miłością; aby człowieka uchronić przed niszczycielskimi prądami i bolesnymi doświadczeniami – trzeba pielęgnować rodzinę; aby zachować własną tożsamość, być dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą – trzeba trwać w miłości wspólnego dobra, kulturze i historii ojczystej; aby pozostać otwartym na wszystkich ludzi każdej kultury, języka i religii – należy głęboko i rzetelnie kształtować miłość społeczną w sobie samym, w rodzinie i w ojczyźnie".