2 września w byłych łaźniach górniczych kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, adaptowanych na potrzeby Instytutu Dziedzictwa i Dialogu "Łaźnia Moszczenica", otwarte zostanie Carbonarium - wystawa stała poświęcona węglowi. Jej centralnym elementem będzie "lewitująca" bryła węgla.
- To fascynująca podróż przez historię miasta, kopalń i górników, która wciąga każdego odwiedzającego w głąb tajemniczego świata pod ziemią. Ta ekspozycja nie tylko ukazuje postęp technologiczny i porusza aspekt ekologiczny, ale również oddaje hołd ludziom, którzy poświęcili swoje życie, pracując pod ziemią. Dla nas, jastrzębianek i jastrzębian, ma to ogromne znaczne, bo niemal każdy ma w rodzinie kogoś związanego z górnictwem - mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.
W zmodernizowanym budynku dawnej łaźni zainstalowano blisko 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki; częścią ekspozycji jest także m.in. międzywojenny słup ogłoszeniowy. Motywem przewodnim jest węgiel - od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle, po rolę, jaką odegrał w historii miasta. Nie zabrakło też przedstawienia zastosowania carbonu w świecie nauki. Ostatnim etapem są wątki transformacji i ekologiczne sposoby użytkowania węgla. Wystawa opisana jest po polsku, czesku i angielsku.
Carbonarium, kosztem ponad 6 mln zł, przygotowała wyłoniona w przetargu firma Trias AVI, która zaprojektowała i wykonała dotąd ponad 1,5 tys. instalacji - wśród nich wiele interaktywnych wystaw czy multimedialnych ekspozycji - w muzeach i centrach nauki. To m.in. Rynek Podziemny w Krakowie, Podziemny Olkusz, Centrum Dialogu Przełomy – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Twierdzy Toruń czy część wystawy w Planetarium Śląskim w Chorzowie.