Tematy poszczególnych 50 tygodni EMN24 mają przy tym odzwierciedlać najistotniejsze obszary badań podejmowane w Katowicach i regionie, zogniskowane wokół ścieżek tematycznych.
Środowiska akademickie Konsorcjum Katowice Miasto Nauki zapraszamy do zgłaszania koncepcji tygodni poprzez formularz, natomiast inne jednostki oraz instytucje zachęcamy do zapoznania się z zasadami współpracy i zgłaszania propozycji zgodnie z wytycznymi przedstawionymi na stronie zasady współpracy - poinformowali przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego.
50 tygodni tematycznych EMN 2024 będzie jednym z głównych pasm programowych całego wydarzenia. Równoległym będzie program strategicznych wydarzeń miejskich, regionalnych oraz akademickich, z planowanymi prawie 250 wydarzeniami o tematyce naukowej i edukacyjnej, realizowanymi przez Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, województwo śląskie oraz uczelnie konsorcjum.
Do tego pasma programowego zakwalifikowane zostaną wyróżniające się konferencje naukowe i popularnonaukowe, muzyczne, kulturalne i rozrywkowe wydarzenia środowiska akademickiego oraz strategiczne wydarzenia realizowane w regionie (kongresy, festiwale, inicjatywy społeczne).
Kolejnym pasmem będzie program młodych Miasta Nauki, do którego organizacji zaproszone zostały instytucje młodych istotne dla regionu, w tym: Sejmik Młodzieżowy Województwa Śląskiego, Młodzieżowa Rada Miasta czy porozumienie samorządów studenckich i doktoranckich. Idea programu młodych zakłada ich własny sposób zarządzania zadaniami i kreowania wydarzeń.
Do projektowanych elementów programu młodych wejdą debaty i wydarzenia popularnonaukowe młodych (konkursy szkolne, pokazy licealistów, studenckie koła naukowe), konferencje studenckie i doktoranckie, cykle warsztatów, juwenalia, otrzęsiny, bale i wydarzenia rozrywkowe, akcje społeczne. Włączenie młodzieży (szczególnie licealnej) w tworzenie programu ma służyć konsultowaniu rozwiązań na rzecz przyszłości życia w regionie.
Jeszcze jednym pasmem programowym będzie program edukacyjny nauczyciele - nauczycielom, kierowany do uczniów szkół oraz nauczycieli. Chodzi o inicjatywy, mające na celu integrowanie środowiska akademickiego i nauczycielskiego, a także programy typu studenci - uczniom / uczniowie - studentom, mające na celu wspólne działania edukacyjne i popularnonaukowe dla uczniów i nauczycieli.
Już teraz znana jest część wydarzeń specjalnych EMNK 2024. Weekend otwarcia, m.in. z widowiskiem naukowo-artystycznym, odbywać się będzie 9-11 grudnia w Spodku i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Na styczeń 2024 r. planowane są m.in. wystawa i widowisko popularnonaukowe w Parlamencie Europejskim.