Pochodził z Dębieńska. Był proboszczem parafii Krzyża Świętego w Mysłowicach i Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Na emeryturze pomagał w parafiach w Chudowie i Paniówkach.
Ks. Jan Piwczyk zmarł 11 czerwca 2023 r. w 83. roku życia i 56. roku kapłaństwa. Urodził się 10 lipca 1939 roku w Dębieńsku w religijnej rodzinie Gerarda i Marty z domu Profaska. Ojciec był górnikiem KWK Dębieńsko, w której zginął w 1952 roku, mama zajmowała się domem. Miał młodszego brata. Ochrzczony został 16 lipca 1939 roku w kościele parafialnym pw. Świętego Jerzego w Dębieńsku. Tam również 22 maja 1950 roku, przyjął sakrament bierzmowania.
Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w liceum ogólnokształcącym w Rybniku, a od 1957 roku w Żorach, gdzie w 1959 roku zdał egzamin maturalny. W szkole cieszył się bardzo dobrą opinią dyrekcji i kolegów, był pracowity, szczerze pobożny. Przez wiele lat był w parafii ministrantem.
Do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie zgłosił się po maturze. Rozpoczął formację od kursu wstępnego w Tarnowskich Górach, gdzie otrzymał wezwanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Ośrodku Szkolenia Specjalistów Morskich w Ustce. Po kilku miesiącach służby w wojsku został zwolniony i musiał podjąć pracę w KWK Dębieńsko, ponieważ zabroniono mu wrócić do seminarium.
Po dwóch latach pracy podjął dalszą formację w seminarium w Tarnowskich Górach, gdzie był jednym z najbardziej sumiennych i wzorowych alumnów, był gospodarzem rocznika. Swoje obowiązki wypełniał z uśmiechem i radością, był lubiany i szanowany wśród kolegów, budował innych swoją pobożnością. Tytuł jego pracy dyplomowej z historii Kościoła brzmiał: „Ks. Jan Pojda”.
Święcenia prezbiteratu przyjął 4 czerwca 1967 roku z rąk bp. Herberta Bednorza w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Po święceniach podjął pracę w parafiach: Świętego Józefa w Sadowie i Świętego Antoniego w Siemianowicach Śląskich. Jako wikariusz pracował w parafiach: Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Łaziskach Średnich (1967-1971), Świętego Wawrzyńca w Chorzowie (1971-1972), Świętego Andrzeja Boboli w Leszczynach (1972-1973), Przemienienia Pańskiego w Katowicach (1973-1976), Świętego Michała Archanioła w Suchej Górze (1980-1981).
Podczas I Synodu Diecezji Katowickiej był członkiem podkomisji kapłańskiej działającej w ramach Komisji ds. Duchowieństwa. Kontynuował studia w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego. Angażował się w inicjatywy o charakterze misyjnym i duszpasterstwo rodzin. Od 1976 roku przez trzy lata był misjonarzem diecezjalnym głoszącym rekolekcje przed wizytacją kanoniczną w parafiach oraz od 1979 roku rekolekcjonistą w Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach. Pracę proboszczowską napisał na temat: „Dzieło Pomocników Matki Kościoła w aspekcie apostolstwa świeckich”.
W 1981 roku został mianowany wikariuszem-ekonomem, a następnie proboszczem Parafii Krzyża Świętego w Mysłowicach (1981-1986). Był kapelanem Aresztu Śledczego w Mysłowicach oraz wicedziekanem dekanatu mysłowickiego (1986). W 1986 roku został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Był kapelanem Zakładu Opieki dla Niewidomych w Chorzowie, dziekanem dekanatu chorzowskiego (1987-1993). Przeprowadził remont kościoła parafialnego w Chorzowie Starym i przygotował obchody stulecia poświęcenia świątyni.
Należał do Rady Duszpasterskiej Diecezji Katowickiej (1987-1992) i był diecezjalnym duszpasterzem kobiet (1987-1992). Wspomagał materialnie budowę Domu Księży Emerytów.
W 2005 roku przeszedł na kapłańską emeryturę i zamieszkał w Chudowie. Jako emeryt pomagał w duszpasterstwie parafii NMP Królowej Aniołów w Chudowie i Świętego Urbana w Paniówkach. Zmarł w szpitalu w Knurowie 11 czerwca 2023 roku w 83. roku życia i 56. roku kapłaństwa. Eksporta została odprawiona 15 czerwca w kościele NMP Królowej Aniołów w Chudowie. Pogrzeb odbył się 16 czerwca 2023 w kościele Świętego Urbana w Paniówkach. Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Grzegorz Olszowski.