Weronika w tym roku zdawała maturę. Dzięki wsparciu ze stypendium mogła m.in. opłacać dojazdy z Zabrza do Warszawy na egzaminy – uczyła się w edukacji domowej.
Oprócz tego mogła kupić podręczniki, oraz materiały do szkoły muzycznej, gra bowiem na skrzypcach. Pomoc z Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka otrzymują także starszy brat Weroniki Tymoteusz, który studiuje medycynę, i młodsza siostra Karolina. – Szukaliśmy takiego wsparcia – przyznaje maturzystka. – Oprócz tego, że możemy uzyskać pomoc finansową jest dla nas ważne także to, że mamy kontakt z takim wyjątkowym gronem: to ludzie, którzy opierają życie na tych samych zasadach, co my, bardzo inteligentni. Ksiądz Robert bardzo dba o naszą integrację. Z wieloma osobami zaprzyjaźniliśmy się i utrzymujemy kontakt bardziej intensywny, spotykamy się częściej niż tylko na wyjazdach czy rekolekcjach dla stypendystów – tłumaczy.
Weronika i jej rodzeństwo należą do grona uczniów wspieranych przez Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka. W kolejnym roku szkolnym takich osób jest 76. – Mamy grono ok. 20 osób, którym wsparcie przyznano po raz pierwszy. Co roku wysyłamy do parafii oraz do katechetów informacje o możliwości ubiegania się o stypendium. Ci ostatni często ze szkoły dobrze znają sytuację danego ucznia i mogą go do nas skierować – wyjaśnia ks. Robert Kaczmarek, przewodniczący kapituły funduszu.
Szeroki wachlarz
Przy przyznawaniu świadczenia brane są pod uwagę dwa czynniki – wyniki w nauce oraz wysokość dochodu na osobę w rodzinie. – Staramy się, by pomoc trafiała do najzdolniejszych: w naszym gronie są laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, uczniowie łączący naukę w szkole publicznej ze szkołą muzyczną, świetnie zapowiadający się tancerze, poeci. Wachlarz zainteresowań jest bardzo szeroki – wymienia ks. R. Kaczmarek.
Fundacja stawia nie tylko na pomoc materialną. – Staramy się wychowywać ich do wspólnoty. Pierwszą drogą są spotkania organizowane kilka razy w roku. Ponieważ młodzi są z całej archidiecezji, jesteśmy podzieleni na trzy rejony. Co ważne, w spotkania coraz częściej angażują się rodzice. Pomagają na przykład w ich przygotowaniu – mówi ks. Robert Kaczmarek. Każde takie wydarzenie ma podobny przebieg: jest Eucharystia, integracja i wspólne nabożeństwo.
Drugą drogą kształtowania wspólnoty są rekolekcje. W ostatnich latach są organizowane w długi weekend Bożego Ciała. Stypendyści przyjeżdżają do Brennej, do domu rekolekcyjnego. Wspólnie spędzają czas, modlą się, jest okazja do poznania patrona funduszu – bł. ks. Emila Szramka. – Jego postać to bardzo trafiony wybór. On sam był stypendystą, jako zdolny uczeń dostawał wsparcie z Raciborza. Wybitny człowiek, obdarzony wieloma talentami, myśliciel i znawca sztuki. Ten szeroki wachlarz zainteresowań to kolejna zbieżność z naszymi podopiecznymi. Ale bł. ks. Szramek nie tylko był intelektualistą, był bardzo wrażliwy na potrzebujących i to z jego inspiracji powstały takie dzieła jak misja dworcowa i kuchnia charytatywna. My także staramy się pomagać tym młodym zdolnym, a jednocześnie pokazywać im drogi, na których oni sami mogą służyć innym swoimi talentami – wyjaśnia przewodniczący kapituły funduszu.
W czasie rekolekcji młodzi sięgają po słowa swojego patrona: kazania, listy, starają się zainspirować jego duchowością.
Ciasto na wesele
Ostatnią drogą do tworzenia wspólnoty jest zaangażowanie w duże wydarzenia, jakie organizowane są w archidiecezji. Stypendyści będą na przykład pomagać przy organizacji ingresu nowego arcybiskupa. Pracowali także „na zapleczu” jubileuszy małżeńskich. – Bardzo lubię się angażować w takie wydarzenia. Pomagałam w czasie dni bierzmowanych, gry miejskiej, z rodziną piekliśmy ciasta na małe wesele – wymienia Weronika. – To także okazja do formacji – podkreśla przewodniczący kapituły funduszu.
Wsparcie przyznawane jest corocznie, na kolejny rok szkolny. Jego wysokość zależy od dochodu rodziny oraz wyników w nauce. – Stosujemy system motywacyjny – zaznacza ks. Robert. Środki na wypłaty dla młodych podopiecznych pochodzą m.in. z kolekt zbieranych w czasie bierzmowania. – Zachęcamy proboszczów do tego, by informowali o tym parafian, żeby młodzież wiedziała, że może w ten sposób wspomóc swoich kolegów. Wspierają nas też Tramwaje Śląskie i Akcja Katolicka. Mamy również indywidualnych darczyńców, którzy regularnie nam pomagają. Budujące jest to, że jeden z naszych dawnych stypendystów, który zakończył edukację i już pracuje, postanowił się odwdzięczyć i teraz on wpłaca regularnie datki – wyjawia ks. R. Kaczmarek. Wszyscy, którzy są zainteresowani wspieraniem Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka, mogą zgłosić się do Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach lub do fundacji Młodzi dla Młodych.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się