Są pierwsze decyzje personalne nowego metropolity katowickiego

Abp Adrian Galbas zdecydował o powołaniu nowego kanclerza kurii i nowego rektora seminarium.

Ks. Tomasz Wojtal ma 43 lata, pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie-Batorym. Po zdaniu matury w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie (klasa o profilu dziennikarskim), podjął studia historyczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po pierwszym roku przerwał studia i wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Jako kleryk zainicjował wydawanie w wersji papierowej czasopisma "Nasza Myśl", redagowanego przez śląskich alumnów, które wyewoluowało z seminaryjnej gazetki ściennej. Po czwartym roku formacji został wysłany na dalsze studia teologiczne do Lugano w Szwajcarii.

Święceń prezbiteratu udzielił mu abp Damian Zimoń 12 maja 2007 roku. Na Papieskim Wydziale Teologicznym w szwajcarskim Lugano uzyskał w 2009 roku licencjat kanoniczny (praca licencjacka na temat duchowości kapłana diecezjalnego), a następnie w 2014 roku tytuł doktora teologii dogmatycznej i duchowości (rozprawa doktorska na temat aspektów dogmatycznych celibatu kapłańskiego). Ukończył także podyplomowe studia z zakresu formacji formatorów i psychologii stosowanej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Podczas pobytu w diecezji Lugano pełnił funkcję wicerektora i wychowawcy w Międzynarodowym Wyższym Seminarium Duchownym św. Karola Boromeusza (2007-2015) oraz proboszcza parafii Zwiastowania Pańskiego w Muzzano (2010-2015). Współpracował z Centrum Towarzyszenia Powołanym w Mediolanie. Miał także zajęcia zlecone na Wydziale Teologicznym w Lugano.

Po powrocie do Polski dekretem abp. Wiktora Skworca został skierowany do parafii bł. Karoliny w Tychach, gdzie jako wikariusz katechizował w Zespole Szkół Zawodowych nr 6. Od 2017 roku był rekolekcjonistą i dyrektorem Ośrodka Spotkań i Formacji Archidiecezji Katowickiej im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej. Dwa lata później został sekretarzem i rzecznikiem arcybiskupa metropolity katowickiego oraz notariuszem (funkcję tę sprawował do 2022 roku), a także dyrektorem Biura Prasowego oraz rzecznikiem prasowym Archidiecezji Katowickiej. Od grudnia 2019 kierował katowickim oddziałem "Gościa Niedzielnego".

Ks. Krzysztof Matuszewski ma 40 lat, jest doktorem teologii duchowości, rekolekcjonistą, psychologiem, psychoterapeutą, wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Pochodzi z parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach-Zadolu.

W 2002 roku, po ukończeniu VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic, rozpoczął formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym oraz studia na Wydziale Teologicznym UŚ. Po czwartym roku studiów uczestniczył w formacji w Międzynarodowej Szkole Duchowości Kapłańskiej Ruchu Focolare w Loppiano pod Florencją oraz w Castel Gandolfo pod Rzymem.

9 maja 2009 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abpa Damiana Zimonia. Jako neoprezbiter został wikariuszem parafii bł. Karoliny w Tychach, a jednocześnie opiekunem Centrum Duchowości Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Katowickiej i katechetą w Gimnazjum nr 6 w Tychach.

W 2012 został skierowany na studia z teologii duchowości oraz z psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2016 roku na podstawie pracy: Osobowość i religijność a zdolność przebaczania u młodych dorosłych obronił tytuł magistra psychologii i rozpoczął pracę jako wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych z telogii duchowości na podstawie rozprawy pt. "Naturalne uwarunkowania życia duchowego świętego Alberta Chmielowskiego". W tym samym roku ukończył także czteroletnie studium psychoterapii integratywnej prowadzone przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich w Warszawie.

W latach 2018–2022 posługiwał w parafii św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach, a od 2023 roku w parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu. W 2018 roku został dyrektorem Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań”. Pomaga w formacji alumnów w seminariach duchownych w Katowicach, Łodzi i Krakowie, a także w formacji diakonów stałych, m.in. poprzez diagnozę psychologiczną. Prowadzi zajęcia w Szkole Katechetów Parafialnych w Centrum Formacji Pastoralnej archidiecezji katowickiej oraz Kursie Formatora diecezji Gliwickiej. Uczestniczy w pracach kilku organizacji: Fundacji „Rodzina jest najważniejsza” jako członek zarządu, Zespołu ds. Prewencji Archidiecezji Katowickiej oraz Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski w roli koordynatora diecezjalnego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..