Archidiecezja. Spotkanie z proboszczami przechodzącymi na emeryturę

W piątek 26 maja abp Skworc spotkał się z proboszczami, którzy w tym roku przechodzą na emeryturę. W spotkaniu uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

W pewnym sensie jesteśmy w sytuacji analogicznej. Kończymy naszą posługę. Kościół przyjmuje złożony przez nas urząd i przekazuje go naszym następcom – powiedział abp Skworc do zgromadzonych w Kurii Metropolitalnej księży.

– Moją powinnością jest podziękować wam za lata waszej posługi, którą podejmowaliście w powierzanych wam przez kolejnych biskupów katowickich placówkach – zaznaczył na początku. Dziękując proboszczom którzy wybudowali nowe kościoły, podkreślił, że kościoły materialne są budowane przede wszystkim przez Kościół duchowy, czyli wspólnotę wiernych. – W naszej posłudze najważniejsza jest troska o Kościół żywy. Dziękuję za podejmowanie tego wyzwania w duchu dyspozycyjności, wielkoduszności i współpracy – dodał.

Przypomniał, że przyjmujący sakrament święceń stają się kapłanami na wieki. – Choć Kościół przyjmuje waszą rezygnację z urzędu proboszcza, to przecież pozostają święcenia, pozostaje możliwość dalszego posługiwania. Dzisiaj księża seniorzy są na wagę złota – powiedział, zachęcając do podejmowania aktywności duszpasterskiej w konkretnych parafiach. – Liczymy na waszą pomoc. Pozwalajcie się zapraszać do pomocy duszpasterskiej – zaapelował.

Na koniec życzył księżom emeryckiego spokoju, radości, ufności oraz zdrowia. Na zakończenie z rąk arcybiskupa otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 29 lipca z funkcji proboszczów.

Zgodnie ze wskazaniami II Synodu Archidiecezji Katowickiej, proboszczowie składają rezygnację z pełnionej funkcji w roku, w którym kończą 67 lat.

Proboszczowie przechodzący na emeryturę na następnej stronie:

« 1 2 »