Nowy numer 13/2024 Archiwum

Katowice. Miasto przejęło od SRK działkę w Dolinie Trzech Stawów

To teren o łącznej powierzchni blisko 1,5 ha, z czego 0,6 ha stanowi asfaltowy parking użytkowany przez mieszkańców i turystów odwiedzających kompleks rekreacyjno-sportowy.

Katowice pozyskały przedmiotową nieruchomość nieodpłatnie, w trybie art. 23 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, to jest z przeznaczeniem na cele związane z realizacją zadań własnych, które w szczególności obejmują sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej oraz kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

– Mieszkańcy Katowic i okolic bardzo cenią sobie Dolinę Trzech Stawów, jako miejsce zielone, sprzyjające rekreacji i spędzaniu czasu wolnego na powietrzu. Przejęcie tego terenu jest ważne, pozwoli nam na tym obszarze działać kompleksowo, choć zaznaczam, że nie zmieni on swojego przeznaczenia. Przejęcie terenu pozwoli nam prowadzić na tym obszarze spójne działania związane z bieżącą pielęgnacją, czy też w razie potrzeby inwestycje związane z rewitalizacją – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Od lat staramy się wspierać efektywne i racjonalne zagospodarowanie majątku po zlikwidowanych kopalniach. To jeden z podstawowych obszarów naszej działalności i statutowy obowiązek, który z sukcesem realizujemy. W szczególności współpraca ta dotyczy gmin górniczych. To z jednej strony wspieranie lokalnej kultury i pielęgnowanie wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, a z drugiej współpraca z samorządami na rzecz rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego – mówi Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu ds. ekonomiki i finansów SRK S.A.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy teren w ostatnich miesiącach, który Katowice przejmują od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W połowie kwietnia Katowice, także w drodze darowizny, przejęły od SRK tereny przy ul. Szopienickiej. Na przejętej przez miasto działce znajduje się kilka zabudowań. To między innymi budynki: stolarni, warsztatów mechanicznych, łaźni i cechowni, maszyny wyciągowej, budynek po drugiej stronie ulicy Szopienickiej nazywany „łaźnią łańcuszkową” oraz kładka nad drogą łącząca łaźnię z cechownią nazywaną „przewiązką”. Przejęcie działek to kolejny krok zmierzający do powstania Hubu gamingowo-technologicznego. Hybrydowy projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza. Wszystko to będzie składało się na Dzielnicę Nowych Technologii, która ma przyciągnąć do Katowic specjalistów związanych z e-sportem i branżą IT.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy