Nowy numer 39/2023 Archiwum

Promocja książki "Gierek. Droga do władzy", Katowice, 18 maja

Promocja książki prof. Mirosława Szumiły (historyka z Biura Badań Historycznych IPN) pt. "Gierek. Droga do władzy" odbędzie się w czwartek 18 maja o godz. 15.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10 (3 piętro).

Z autorem rozmawiać będą historycy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach: dr Tomasz Kurpierz oraz dr Bogusław Tracz. Dyskusję poprowadzi dr hab. Adam Dziuba (OBBH IPN w Katowicach).

Autor wyczerpująco opisał i przeanalizował drogę bohatera swojej książki do najwyższej funkcji w państwie, przybliżył jego stosunki rodzinne, środowiska w jakich wyrastał, zmienne warunki, w których przyszło Gierkowi żyć i działać, początki politycznej kariery i jej przebieg, tworząc dzieło interesujące i pełne […]. Książka stanowi wybitne osiągnięcie Autora i jego trwały wkład w badania naukowe nad systemem komunistycznym w Polsce
dr hab. Adam Dziuba, IPN Oddział w Katowicach.

Podstawową zaletą książki Mirosława Szumiły jest szeroka podstawa źródłowa na jakiej oparł swoje ustalenia, w tym zwłaszcza włączenie do obiegu naukowego szeregu nowych informacji. Pochodzą one zarówno z archiwów zagranicznych (w tym z ponownie całkowicie niedostępnych rosyjskich!), jak i krajowych, w których Autor przeprowadził rozległą i szczegółową kwerendę. Mimo zgromadzenia ogromnej liczby biograficznych szczegółów, dobrze poradził sobie z ich selekcją, analizą i opisem, nie zanudzając czytelnika ich nadmiarem. Chciałbym to podkreślić, bo udało mu się połączyć solidny warsztat naukowy z atrakcyjnym stylem, co w polskim środowisku historycznym wciąż pozostaje rzadkością.
prof. dr hab. Antoni Dudek, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast