W Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski przed Jej łaskami słynącymi wizerunkiem włodarze Pszowa zawierzyli miasto opiece Maryi. Autorem tekstu zawierzenia jest pochodzący z Pszowa ks. prof. Jerzy Szymik. Nawiązał on w modlitwie do Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie od września 2022 roku przeżywa Wielki Rok Jubileuszowy. Związany jest on z rocznicą 300-lecia sprowadzenia do tej górniczej miejscowości cudownego Obrazu Pani Uśmiechniętej. W Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski przed Jej łaskami słynącymi wizerunkiem włodarze Pszowa zawierzyli miasto opiece Maryi.
Jak podkreślił proboszcz sanktuarium ks. kan. Andrzej Pyrsz, pomysł zawierzenia Pszowa opiece Matki Bożej zrodził się oddolnie wśród radnych miejskich już kilka lat temu. Szukano jednak odpowiedniego terminu. Podczas Mszy świętej sprawowanej za ojczyznę z okazji Święta Konstytucji 3 maja, w imieniu mieszkańców Pszowa uroczystego zawierzenia dokonał burmistrz miasta Czesław Krzystała oraz przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Idziaczyk.
Autorem tekstu zawierzenia jest pochodzący z Pszowa ks. prof. Jerzy Szymik. Nawiązał on w modlitwie do Jasnogórskich Ślubów Narodu: „I tak, jak poprzez Śluby Jasnogórskie wzięłaś pod swój płaszcz naszą ojczyznę, tak z miłością i mocą poprzez ten dzisiejszy akt naszego całkowitego oddania się Tobie, weź pod swój płaszcz nasze miasto. Wszak od 300 lat, dzięki przodkom naszym, sanktuarium pszowskie jest szczepem Jasnej Góry. I tak, jak jako Częstochowska jesteś »wielką chlubą naszego narodu« (Jdt 15,9), tak jako Pszowska bądź wielką chlubą naszego miasta”. W zawierzeniu proszono również Matkę Bożą, aby chroniła wiarę na pszowskiej ziemi i wypraszała łaski dla wszystkich mieszkańców.
Uroczystość zgromadziła nie tylko parafian, ale również mieszkańców całego Pszowa, włodarzy miasta, przedstawicieli szkół, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli władz państwowych, w tym posła na Sejm RP Adama Gawędę.
W ramach jubileuszu 300-lecia obecności cudownego Obrazu Pani Uśmiechniętej w Pszowie zawierzono już Matce Bożej m.in. rodziny, mężczyzn, kobiety, dzieci, ministrantów, kapłanów. Główne uroczystości planowane są na drugi weekend września tego roku. Z okazji jubileuszu Stolica Apostolska udziela odpustu zupełnego wszystkim, którzy pielgrzymują nabożnie do pszowskiego sanktuarium (spełniając warunki odpustu zupełnego).
PEŁNY TEKST ZAWIERZENIA MIASTA PSZÓW MATCE BOŻEJ, PANI UŚMIECHNIĘTEJ
Akt zawierzenia, poświęcenia i oddania miasta Pszów Najświętszej Maryi Pannie czczonej w obrazie Matki Boskiej Pszowskiej
Maryjo,
Matko naszego Pana,
którą od trzystu lat czcimy w cudownym obrazie Matki Boskiej Pszowskiej jako Uśmiechniętą Matkę naszej nadziei! Staje dziś przed Tobą całe nasze miasto, cały Pszów.
Chcemy to wszystko, co Pszów stanowi, oddać w Twoje matczyne ręce, Twojemu kochającemu nas Niepokalanemu Sercu. Pamiętamy, co rzekł Jezus z wysokości krzyża: „oto syn Twój, oto Matka twoja” (J 19,26-27). Czyli: oto my, dzieci Twoje, otoś Ty, Matka nasza.
Oddajemy Tobie wszystkich mieszkańców naszego miasta. Wzbudzaj i chroń największy skarb – wiarę - w każdym pszowskim sercu. Daj zgodę i pokój rodzinom, trwałość małżeństwom, pobożną i pogodną starość seniorom, dobrą pracę ojcom rodzin, ofiarną miłość matkom. Nie pozwól młodym odejść od Twojego Syna i Kościoła, ucz ich Ewangelii i dobrego życia.
Daj mądrość i roztropność władzom miasta, samorządowi Pszowa.
Daj naszemu miastu nadzieję – życia, rozwoju, wiernego trwania przy Tobie.
Niech Twój obraz i pszowska Bazylika będą dla nas i następnych pokoleń światłem na wzgórzu, latarnią morską podczas burz i drabiną do nieba.
Oddajemy Tobie naszą historię, teraźniejszość i przyszłość, naszą ziemię, nasze lasy, łąki, pola i ogrody, domy, osiedla i sklepy, drogi i place, nasze kościoły i zakłady pracy, Kalwarię, przydrożne krzyże, cmentarze, wszystkie dzielnice i zakątki, inwestycje i plany – niech służą Bogu i dobru mieszkańców.
Oddajemy Ci naszych obecnych i przyszłych duszpasterzy, także tych, których powołałeś z naszej ziemi do kapłaństwa i zgromadzeń zakonnych, pielgrzymów do naszego sanktuarium. Polecamy Twemu wstawiennictwu wieczne zbawienie naszych przodków i pasterzy.
Oddal od nas wojnę i głód, wszelkie zło i nędzę, zwłaszcza moralną, ogień i wodę. Broń nas przed grzechem, nałogami, przed rozpaczą i nienawiścią.
I tak, jak poprzez Śluby Jasnogórskie wzięłaś pod swój płaszcz naszą ojczyznę, tak z miłością i mocą poprzez ten dzisiejszy akt naszego całkowitego oddania się Tobie, weź pod swój płaszcz nasze miasto. Wszak od 300 lat, dzięki przodkom naszym, sanktuarium pszowskie jest szczepem Jasnej Góry. I tak, jak jako Częstochowska jesteś „wielką chlubą naszego narodu” (Jdt 15,9), tak jako Pszowska bądź wielką chlubą naszego miasta.
I tak, jak kiedyś Prymas Tysiąclecia oddawał Polaków w matczyną niewolę za wolność Kościoła w Polsce, tak my oddajemy Tobie nas samych po to, byśmy mogli być do Ciebie podobni.
Wiemy, co mówisz od wieków w pszowskiej Kanie. Do Synaczka Twego: „nie mają wina” (J 2,3). A do nas: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Tak chcemy, tego chcemy: czynić, cokolwiek nam powie – w tym nam dopomóż.
Tym aktem wyrażamy nasze pragnienie, byś zamieszkała w sposób głęboki i radykalny w naszym mieście, w naszych domach i sercach. Wierzymy bowiem w to, co nasi wielcy duszpasterze, Księża Paweł Skwara i Augustyn Wolczyk, „fararz” i „kapelan”, napisali w „Kronice Pszowa” 162 lata temu, 21 października 1861 roku: „przy ołtarzu wielkiej niebieskiej pocieszycielki (…) kto się pod obronę Najświętszej Maryi Panny ucieka, Jej pomocy wzywa, do niej z dobrą nadzieją biegnie, - w wszystkich swoich potrzebach wysłuchany i pocieszony bywa, - i od Pana Boga, czego chce, otrzyma”.
Tym aktem prosimy Cię Matko Boska Pszowska, Pani nasza Uśmiechnięta, by w naszym mieście, w Pszowie, były po wsze czasy prawdą słowa Psalmisty:
„Wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały
w mieście naszego Boga.
Święta Jego góra, wspaniałe wzniesienie
radością jest całej ziemi.
Cośmy słyszeli, to zobaczyliśmy
w mieście Pana Zastępów,
w mieście naszego Boga;
Bóg je umacnia na wieki” (Ps 48[47], 2-3,9).
Tak nam dopomóż, Matko nasza. O to prosimy na tej świętej górze, wspaniałym wzniesieniu: spraw, by Pszów był zawsze „miastem naszego Boga”. Amen.
ks. Jerzy Szymik
Pszów, Wielki Czwartek/Wielki Piątek, 6/7 kwietnia 2023 r.