Franciszkanie z całej śląskiej prowincji przyjechali do Katowic-Panewnik na Kapitułę Namiotów.
Wydarzenie swą nazwę zawdzięcza "miejscom noclegowym" zebranych braci w czasie pierwszych takich spotkać za życia św. Franciszka z Asyżu: szałasom zrobionym ze słomy, trzciny i gałęzi, które stanowiły też posłanie do spania. W tamtych czasach na kapitułę stawiało się nawet 5 tysięcy braci.
- Dziś Kapituła Namiotów to spotkanie braterskie, głównym celem jest pogłębienie więzi braterskich oraz ciągłej wierności realizowanemu powołaniu - informuje brat Euzebiusz D. Skorupa OFM, dyrektor Franciszkańskiego Centrum Medialnego.
Tegoroczna Kapituła Namiotów ma za zadanie upamiętnienie 100. rocznicy odrodzenia prowincji zakonnej, do czego doszło 17 marca 1923 roku. Pół wieku wcześniej, w 1875 roku, jej działalność została przerwana przez ustawę o zniesieniu zakonów w Cesarstwie Niemieckim. Miało to związek z prowadzonym wtedy przez niemieckie władze Kulturkampfem, którego elementem była walka z Kościołem katolickim.
Prowincja Wniebowzięcia NMP jest jedną z pięciu polskich prowincji braci mniejszych. - Chcemy podziękować Bogu za franciszkańskie powołanie naszych braci poprzedników. Świadomi pozostawionego dziedzictwa, chcemy wziąć odpowiedzialność za "nasz" czas, stąd mottem kapituły, są słowa świętego Franciszka z Asyżu: Bracia, "zacznijmy od nowa" – wskazuje brat Eugeniusz.
2 maja 2023 r. franciszkanie z całej prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotykają się w Katowicach-Panewnikach, między innymi w Domu Parafialnym przy ulicy Związkowej. Będą też modlić się razem na Mszy Świętej w bazylice.