W kategorii proza zwyciężyła Emilia Marzec z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wiktorii Bochniak z Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim przypadło pierwsze miejsce w kategorii poezja.
Gala finałowa dziewiątej edycji ogólnopolskiego konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” odbyła się w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Łącznie do dziewiątej edycji konkursu, adresowanego do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, zgłosiło się 304 uczestników z całej Polski. Podczas gali wystąpiło 28 finalistów wyłonionych w półfinałach, które odbyły się w marcu w czternastu miastach w całej Polsce – w oddziałach i delegaturach IPN. Finaliści otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki oraz książkowe upominki. Nagrodą główną dla finalistów oraz ich opiekunów jest wyjazd do Niemiec i wizyta w Miejscu Pamięci i Przestrogi Ravensbrueck zaplanowana na 19-22 maja 2023 r.
Jak co roku galę finałową uświetniły występy młodych aktorów - uczniów Amatorskiego Teatru „Pierro” przy II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Etiudy młodych aktorów łączyły elementy tańca i pantomimy, światła i muzyki, obrazując historie więźniarek KL Ravensbrueck.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: przewodniczący Andrzej Róg (aktor, reżyser, pedagog, prezes Stowarzyszenia Prawy Brzeg), Barbara Oratowska (wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie), Teresa Kurcyusz-Furmanik (córka więźniarki Ravensbrueck Marii Rutkowskiej-Kurcyusz) oraz Kamil Wojciechowski (ubiegłoroczny laureat konkursu, uczeń Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach).