Na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego zaplanowano spotkania popularyzujące naukę. Początek 25 kwietnia o 10.00.
W trakcie wydarzenia "ŚFN on Tour. Rawa edition!" zaplanowano spotkania z nauką na stanowiskach pokazowych:
Co kryje się w morskich głębinach? Jak wygląda prawdziwa syrena? Jakie ryby zamieszkują nasz Bałtyk? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi przy stoisku. Będzie można obejrzeć część z omawianych okazów w formie preparatów, a także wziąć udział w quizie o morskich stworzeniach, aby sprawdzić wiedzę z tego zakresu.
Eksperymentuj z nami! Na stoisku będzie można zobaczyć, jak zamienić światło i wiatr na energię elektryczną, spróbować, ile należy wykonać pracy, aby uzyskać taki sam efekt, jaki otrzymujemy od przyrody za darmo. Nie zabraknie również elektryzujących doświadczeń, które będzie można wykonać samodzielnie i być może wypróbować na sobie.
Mikrokosmos kropli wody. Na tym stoisku można się wybrać w niezwykłą podróż w głąb mikrokosmosu rożnych środowisk wodnych. Na stanowisku będzie można odkryć pod mikroskopem to, co niewidoczne gołym okiem w wodzie. Sprawdzimy, jakie mikroorganizmy zamieszkują jezioro, a jakie wodę z kałuży i innych zbiorników wodnych.
Przesączanie wody przez różne rodzaje podłoży. Na stanowisku będzie można empirycznie sprawdzić, w jaki sposób woda przesącza się przez dany typ podłoża.
Przewaga dachów "organicznych/naturalnych" nad klasycznymi. Tu pokazane zostanie, jak deszczówka zachowuje się po tym, jak zostaje odprowadzona przez system rynnowy na podłoże oraz jak taka sama ilość deszczówki zachowuje się, gdy zbudujemy dach organiczny, czyli posadzimy na nim łąkę. Uczestnicy poznają prosty sposób na retencję wody deszczowej. Takie podejście jest szczególnie cenne w dużych miastach, gdzie jest stosunkowo dużo powierzchni utwardzonych i mało zieleni.
Spotkaj się z inżynierią materiałową! Metal, ceramika czy plastik to materiały, o których każdy z nas słyszał i spotyka każdego dnia. Jednak i takie codzienne materiały mogą nieźle zaskoczyć. Na stanowisku będzie można spotkać niezwykłe materiały oraz takie całkiem zwykłe, które wykorzystywane są w przemyśle, medycynie i u każdego z nas w domu. Będzie można dowiedzieć się tutaj, jakie zagadnienia z fizyki i chemii kryją się wewnątrz materiałów. Dodatkowo w duchu recyklingu materiałów na stanowisku będzie można zbudować rakietę z odpadków i spróbować ją wystrzelić.
Dodatkowo organizatorzy zapraszają do wspólnego sprzątania terenów wokół Rawy, relaksu w strefie chilloutu i gry w planszówki.