20 kwietnia w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego odbył się finał XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas VI-VIII szkół podstawowych. Nagrody zwycięzcom wręczył koadiutor archidiecezji katowickiej.
Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: „Zdumiewali się Jego nauką, gdyż słowo Jego było pełne mocy” (Łk 4,32). Do ścisłego finału zakwalifikowało się 60 uczniów z 50 szkół podstawowych województwa śląskiego, znajdujących się na terenie archidiecezji częstochowskiej i katowickiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej, gliwickiej i sosnowieckiej.
Finaliści diecezjalni zostali wyłonieni spośród 1059 uczestników z 425 szkół, którzy wzięli udział w etapie rejonowym konkursu. Wcześniej odbywał się etap szkolny, w którym uczestniczyło 2921 uczniów ze 443 szkół.
Uczestnicy finału diecezjalnego musieli zmierzyć się z testem składającym się z 32 pytań sprawdzających wiedzę z Ewangelii wg św. Łukasza.
Najlepsza wśród finalistów okazała się Julia Zawisło z klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jarosława Dąbrowskiego w Pyskowicach z diecezji gliwickiej, przygotowana przez katechetę ks. Pawła Kowalika.
Z Julią Zawisło rozmawiał Adam Stano, reporter Radia eMPozostałe miejsca na podium uzupełniły: Zuzanna Kociołek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Sobieskiego w Kozach z diecezji bielsko-żywieckiej oraz Maria Markefka z Salezjańskiego Zespołu Szkół im. św. Dominika Savio z Zabrza-Helenki w diecezji gliwickiej. – Cieszymy się, że młodzież wykazała się tak wielką wiedzą nie tylko z Pisma Świętego, ale także z przypisów, ze słownika biblijnego i z zadanych dodatkowych lektur – podsumował ks. Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach, organizującego tegoroczny konkurs.
Uczestnikom wydarzenia podziękował także, obecny na ogłoszeniu wyników, abp Adrian Galbas. – Jestem pewien, że Konkurs pomógł wam lepiej poznać Ewangelię wg św. Łukasza, ale przede wszystkim, że pomógł wam także zdumieć się słowem Bożym. To jest Konkurs wiedzy biblijnej. Na pewno więc macie wiedzę o Biblii, ale czy macie doświadczenie mocy Jego słowa? – pytał arcybiskup. Zwrócił uwagę, że słowo Boże ma w sobie moc i jest, jak silnik, który napędza pojazd.
Przyznał się, że nie ma ulubionego fragmentu Biblii, ale lubi całe słowo Boże. - Były takie okresy w życiu, że z jakimś tekstem byłem bardziej związany, ale dzisiaj nie umiem takiego wskazać. Raczej wciąż się zaskakuję. Niby czytam ten sam tekst któryś już raz, a tu zdumienie… Słowo zawsze trafia na konkretny moment w życiu – podkreślił.
Abp Galbas zachęcił do posiadania ulubionego egzemplarza Pisma Świętego. – Obyśmy zawsze mieli Biblię w widocznym miejscu, gdzieś pod ręką: na biurku, przy łóżku. Nawet jeżeli zwykle korzystamy z elektronicznej wersji Pisma Świętego – mówił. Podzielił się także pytaniem, które usłyszał na początku kapłaństwa na jednym z kursów ewangelizacyjnych: co by powiedziała twoja Biblia, gdyby dzisiaj umiała mówić? – To pytanie mocno we mnie zapadło i często stawiam je sobie przy rachunku sumienia – dodał. – Życzę także ludziom, którzy was spotkają, by patrząc na was, na wasze chrześcijańskie życie, zdumiewali się jak bardzo słowo Boże jest mocne – zakończył.
Z finalistami przyjechało 52 katechetów oraz 43 osoby towarzyszące. Podczas sprawdzania prac konkursowych młodzież, ich katecheci i rodzice odwiedzili instytucje archidiecezjalne.