Nowy numer 20/2024 Archiwum

Chorzów. Zielony przystanek dostępny dla mieszkańców

Przy tężni solankowej powstała wyjątkowa ekologiczna instalacja. Kolejnych 8 przystanków, których rozwiązania mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne stanęło m.in. wzdłuż ul. 3 Maja.

Zielony Przystanek Przy Tężni jest pokryty zielonym dachem, przyjazny dla ptaków, wyposażony w dwa dodatkowe panele z pnącymi roślinami. Chorzów wzbogacił się też o 8 zielonych ekowiat. 7 z nich powstało w ramach projektu rewitalizacji ulicy ul. 3 Maja. Ósma wiata znajduje się przy tężni. - Jest to lokalizacja nieprzypadkowa. W tym miejscu często zatrzymują się i odjeżdżają autobusy turystyczne, dzięki temu możemy pokazać osobom odwiedzającym Chorzów, że jesteśmy zielonym miastem i dbamy o ekologię - mówią przedstawiciele Urzędu Miasta.

W ekowiatach zastosowano rozwiązania typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Jeden dach przystanku pokryty dywanem rozchodnikowym magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.

– Mieszkańcy miast chcą więcej zieleni, czystego powietrza, więcej natury w miejskiej przestrzeni. Ekologiczne wiaty przystankowe to kolejny krok w drodze koniecznych proekologicznych działań, które powinny być nawykiem, a nawet obowiązkiem każdego z nas. Zalety takiej wiaty przystankowej, oprócz estetyki, produkcji tlenu przez rośliny zielone znajdujące się na dachu, to także ochrona przed wysoką temperaturą dla pasażerów czekających na tramwaje czy autobusy. Tradycyjna, metalowa potrafi rozgrzać się w słońcu do temperatury nawet 45 stopni Celsjusza. Wiaty przystankowe są naturalnie "klimatyzowane", przyjaźniejsze i bardziej komfortowe dla mieszkańców  – mówi prezydent Chorzowa.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacją Fundację Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.

Inwestycja była możliwa dzięki współpracy miasta z firmą AMS zajmującą się reklamą outdoorową.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy