Tysiąc zapisanych biegaczy otrzyma limitowane koszulki, przedstawiające wybitnego Ślązaka jako komiksowego superbohatera.
Wydarzenie zostanie zrealizowane dzięki współpracy Katowic z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Jest to kolejny z elementów integracji polsko-ukraińskiej.
Projekt realizowany przez Katowice przy współpracy z UNICEF to setki inicjatyw integrujących nasze społeczności. Doposażenie żłobków, wdrożenie aplikacji LiveKid, stworzenie sal doświadczania świata, zajęcia podnoszenia ciężarów, zapasy, fitness, slow jogging i łyżwiarstwo - to przykłady tylko niektórych z długiej listy podejmowanych działań. Wspólny bieg będzie świetnym sposobem na integrację i przybliżenie wszystkim sylwetki wybitnej postaci Wojciecha Korfantego - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Teraz po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z całym festiwalem biegowym, gdyż oprócz tradycyjnego biegu na dystansie 10 km najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w biegach na krótszych dystansach i wziąć udział w pikniku z grami i zabawami, który zorganizujemy na Muchowcu - dodaje prezydent, zachęcając do zapisów całe rodziny.
Bieg odbywa się w okolicy urodzin W. Korfantego, który przyszedł na świat 20 kwietnia 1873 r., dlatego kilka dni później, w niedzielę 23 kwietnia, Katowice zapraszają do wspólnego aktywnego świętowania. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11. Dla biegaczy przygotowana będzie 10-kilmetrowa trasa - wystartują z pl. Sejmu Śląskiego, potem przebiegną na Dolinę Trzech Stawów ulicami Lompy, Wojewódzką i Sikorskiego. Meta zlokalizowana zostanie na Muchowcu, gdzie będą czekać atrakcje dla całych rodzin. Dostępnych jest tysiąc miejsc, a zapisy do udziału w wydarzeniu wystartowały 23 marca. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. - Od godz. 11 w miejscu mety zlokalizowanej na Muchowcu będzie trwał piknik dla dzieci. W miasteczku sportowo-artystycznym będą na nich czekały gry i zabawy. Również tam najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w biegach w różnych kategoriach wiekowych na dystansach: 50, 100, 200, 400 i 600 m. Na te biegi będziemy mieli przygotowanych 400 miejsc, w związku z tym tu również trzeba się będzie zapisać. Dzieci do 6. roku życia będą mogły wystartować ze swoimi opiekunami - zachęca Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR.
Wszyscy uczestnicy Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego dostaną darmowe pakiety startowe, a na mecie - spersonalizowane medale. Z kolei każdy, kto się zapisze na 10-kilometrowy dystans, otrzyma dodatkowo limitowaną koszulkę zaprojektowaną przez śląską artystkę Monikę Kudełko.
- Bieg jest pod patronem W. Korfantego, więc nie mogło go na koszulce zabraknąć, ale przedstawiony został jako superbohater na tle Śląska, bo - jakby nie było - jest bohaterem regionu. Zresztą śląskie obiekty nie są mi obce, gdyż często wykorzystuję je w Qdizajnie. Uważam, że fajnie jest pokazać nasz region z nieco innej perspektywy. Bo Śląsk to nie tylko kopalnie - mówi M. Kudełko.
Katowicki MOSiR poszedł o krok dalej i zachęca, aby tego dnia przebrać się za samego W. Korfantego. Spośród biegaczy trzy osoby w najbardziej nietuzinkowym przebraniu otrzymają nagrody rzeczowe. Zgłoszenia do biegu dostępne są przez formularz na stronie internetowej www.biegkorfantego.katowice.pl.
Wojciech Korfanty jako postać ważna dla historii Katowic jest honorowany na wiele sposobów w przestrzeni miasta. Aleja W. Korfantego jest jedną z głównych arterii drogowych Katowic. Odsłonięty w 1999 r. pomnik W. Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego jest miejscem ważnych uroczystości o charakterze państwowym i regionalnym. Natomiast w 2018 r., z okazji 100. rocznicy wystąpienia W. Korfantego w Reichstagu, podczas którego upomniał się o Górny Śląsk i podkreślił jego znaczenie dla odradzającego się państwa polskiego, na budynku przy ul. Reja 6 odsłonięto mural będący odzwierciedleniem portretu W. Korfantego z archiwalnej fotografii. 20 kwietnia pod pomnikiem na pl. Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczysta zbiórka i złożenie kwiatów z okazji 150. rocznicy urodzin W. Korfantego.