Nowy numer 20/2024 Archiwum

Katowice. Drzewa zamiast betonu przy ul. Stawowej

Zieleń pojawiła się w miejscu, gdzie codziennie przechodzą tysiące katowiczan oraz mieszkańcy regionu, a które zdarzało się, że było nielegalnie wykorzystywane przez kierowców jako dziki parking.

Zasadzone zostały tu już dwa żółte kasztanowce, a kolejne drzewa pojawią się w ramach Zielonego Budżetu.

- Cały czas podejmujemy nowe działania, które mają sprawić, że w mieście będzie jeszcze więcej zieleni. To ważne dla komfortu mieszkańców Katowic, ale też wpływa pozytywnie na ekologię, gdyż poprawia się retencja wód opadowych. Zawęziliśmy al. Korfantego i dokonaliśmy tam nowych nasadzeń, zazieleniamy ul. Warszawską, a przed nami rewitalizacja Placu Sejmu Śląskiego. Kolejnym przykładem jest przestrzeń na rogu ulic Stawowej i Chopina, gdzie postanowiliśmy wykorzystać pusty dotychczas plac i posadzić tu szlachetne drzewa - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To pierwszy element zielonej metamorfozy tego miejsca, co będzie kontynuowane w ramach realizacji wniosków naszych mieszkańców do Zielonego Budżetu miasta Katowice – dodaje prezydent.

Drzewa, które zostały wybrane do zasadzenia, to dwa żółte kasztanowce. W momencie sadzenia mierzą 4 m wysokości i 14 cm w obwodzie pnia. Ta odmiana dorasta najczęściej do 10-15 m. Drzewa te mają delikatną, ażurową koronę, kwitną na przełomie maja i czerwca, ponadto są dosyć odporne na mróz i choroby. Powierzchnia odbrukowanej przestrzeni, w której zasadzone zostały drzewa, wynosi blisko 100 m2. Utworzenie tej rabaty pozwoli rocznie na naturalną retencję około 60 tys. litrów wód opadowych, których nie będzie trzeba odprowadzać do kanalizacji burzowej.

Co roku Katowice zyskują nowe drzewa. W 2022 roku ZZM zasadził ich ponad 600. Do akcji sadzenia drzew włącza się także Nadleśnictwo Katowice. W ciągu ubiegłego roku zasadziło ono prawie 287 tys. sztuk drzew i krzewów. Zdecydowanie najtrudniejsze jest szukanie miejsc pod nasadzenia w gęsto zabudowanych centrach miast. U wylotu ul. Stawowej przy ul. Chopina był dotychczas pusty plac, który często kierowcy wykorzystywali jako nielegalny parking.

- Po remoncie płyt chodnikowych, jaki wykonał w tym miejscu MZUiM, zapadła decyzja, by posadzić tu drzewa i rozwiązać obie sprawy za jednym razem. Codziennie przechodzą tędy tysiące katowiczan, nielegalnie parkowały tu też samochody, dlatego zaproponowaliśmy, by posadzić drzewa. W ostatnich tygodniach służby ZZM i MZUiM przygotowywały teren, gdzie przywieziono m.in. 30 ton świeżej ziemi - mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Kasztanowce na rogu ul. Chopina i Stawowej to pierwszy element zazielenienia tej przestrzeni. Wzdłuż całej ul. Stawowej w ramach Zielonego Budżetu zostanie posadzonych 7 kolejnych drzew. To realizacja dwóch wniosków „Zielona Stawowa”  i „Drzewa wracają na Stawową”. Obecnie opracowywana jest dokumentacja przetargowa na wykonanie zadania, które zostanie zrealizowana w tym roku. Zazielenienie ul. Stawowej nawiązuje do historii tej ulicy, gdyż przed laty rosły tu drzewa, które ze względu na zły stan zagrażający bezpieczeństwu przechodniów musiały zostać wycięte.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy