Katowice: Włóż kolorowe skarpety i pobiegnij na rzecz osób z zespołem Downa

Już w sobotę 18 marca w Katowicach odbędzie VI Bieg Kolorowej Skarpety. Organizatorem wydarzenia, które odbywa się z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, jest Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa „Arka Noego”, której uczniami są osoby z trisomią 21. Nie ma wpisowego.

W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby dorosłe. Obowiązują zapisy poprzez wysłanie e-maila na promocja@fundacjaarkanoego.pl lub w dniu zawodów. Nie ma wpisowego.

To już tradycja, że w okolicach 21 marca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, Fundacja Arka Noego, która w katowickich Panewnikach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, w tym osób z zespołem Downa, organizuje Bieg Kolorowej Skarpety.

- Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie - podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.

Dystans biegu, którego trasa przebiega leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty, wynosi 3,21 km. Trasę można pokonać biegiem, marszem lub spacerem. Start o godz. 10.00. Biuro zawodów, gdzie należy się zarejestrować i odebrać pakiety startowe, będzie otwarte od godz. 9.00. Udział w wydarzeniu mogą wziąć osoby dorosłe.

Podczas biegu nie jest prowadzona klasyfikacja, nie ma pomiaru czasu. Wszyscy, którzy ukończą bieg, są zwycięzcami i otrzymają pamiątkowe medale. Będą wystawione skarbonki, by wesprzeć Arkę Noego na rozbudowę budynku szkoły.

Dystans biegu, a także data Światowego Dnia Zespołu Downa nie są przypadkowe. 21.03 oraz 3,21 nawiązują  do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

- Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa, wyzwań życia społecznego, ale także ich wyjątkowości. Zachęcamy uczestników do założenia kolorowych skarpetek, które są częścią każdego pakietu startowego. Jesteśmy pewni, że 18 marca w Katowicach to będzie święto radości, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe - podsumowuje Magdalena Skorupa-Grajner.

Więcej informacji na stronie: www.fundacjaarkanoego.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..