Nowy numer 09/2024 Archiwum

Region. Kąpielisko w miejscu dawnej Fali coraz bliżej

Budowę otwartego kompleksu basenów i wodnych atrakcji zamówił Park Śląski w Chorzowie. Inwestycja powstanie w miejscu dawnego kąpieliska "Fala", działającego przez prawie 50 lat, od lat 60. ub. wieku. Warte ponad 135 mln zł brutto prace mają potrwać do września 2024 roku.

W kompleksie, oprócz basenów - m.in. pływackiego i ze sztuczną falą, znajdą się dwa wodne place zabaw z atrakcjami dla dzieci, zjeżdżalnie i ślizgawki (najdłuższa będzie miała 100 m), dzika rzeka, wodny gejzer czy niecka z biczami wodnymi. Łączna powierzchnia basenów i brodzików wyniesie 3,5 tys. m kw. Dla miłośników pływania powstaną trzy tory - po 25 metrów. Zachowana zostanie wieża do skoków, będąca architektonicznym wyróżnikiem miejsca; umożliwi oddawanie skoków z wysokości 3 i 5 metrów. Powstaną także mały amfiteatr, strefa gastronomiczna i infrastruktura basenowa. Obiekt zyska m.in. nowe kasy, przebieralnie, małą architekturę oraz zadaszenie przy wejściu.

Jak sygnalizowali w ubiegłym roku przedstawiciele Parku Śląskiego, procedura wyboru wykonawcy inwestycji poprzedzona była intensywnymi pracami administracyjnymi. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany. Latem 2021 r. zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu park mógł starać się o pozwolenie na budowę.

Budowa "Nowej Fali", która ma pomieścić jednorazowo ponad 2 tys. gości, ma zostać sfinansowana z unijnego programu Jessica. Pierwszy przetarg, ogłoszony w styczniu 2022 r., został unieważniony z powodu braku zgłoszeń. Oferta konsorcjum spółek Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, a także Transcom i Maximus ZBH została wybrana w drugim przetargu w grudniu ubiegłego roku. Jej wartość to 110,1 mln zł netto; z tego 34 mln zł przypada na lidera konsorcjum.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy