Pochodzi z Turzyczki, dzisiejszej dzielnicy Wodzisławia Śląskiego. Jako wikary z Załęża kierował początkiem prac związanych z budową kościoła na osiedlu Witosa w Katowicach. Od lat 80. XX wieku pracował w diecezji Paderborn.
Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 4 marca o godz. 12 w parafii MB Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Wodzisławiu Śl.-Jedłowniku. Wyprowadzenie z kaplicy przedpogrzebowej o 11.45.
Leon Połednik urodził się w 1942 r. w Turzyczce, obecnej dzielnicy Wodzisławia Śląskiego, należącej do parafii w Jedłowniku. Święceń kapłańskich udzielił mu 4 czerwca 1967 roku w katedrze w Katowicach bp Herbert Bednorz.
Był wikariuszem w parafiach: Wszystkich Świętych w Pszczynie (1967-1972), św. Marii Magdaleny w Cieszynie (1972-1973; obecnie diecezja bielsko-żywiecka), św. Józefa w Załężu (1973-1982), Narodzenia NMP w Pszowie (1982-1984).
Kiedy był wikarym w Katowicach-Załężu, w 1981 r. dostał zadanie prowadzenia budowy kościoła na „Obrokach”, czyli na obecnym Osiedlu Witosa w Katowicach. Postawił tam m.in. „blaszok” - blaszany barak, w którym wierni spotykali się na Mszach Świętych do czasu wzniesienia kościoła.
W 1977 roku uzyskał tytuł magistra teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, był duszpasterzem głuchoniemych i niewidomych. Podczas I Synodu Diecezji Katowickiej należał do zespołu studyjnego ds. duszpasterstwa specjalnego.
W 1984 roku wyjechał do RFN, a w 1989 roku został inkardynowany do diecezji Paderborn. Był proboszczem parafii św. Jerzego w Grafschaft i duszpasterzem osób z dysfunkcją słuchu i mowy w dystrykcie Finnentrop oraz pełnił obowiązki komisarza diecezjalnego ds. duszpasterstwa osób niedowidzących w archidiecezji Paderborn.
Zmarł w Paderborn 18 lutego 2023 roku.
Wykorzystaliśmy biogram opracowany przez ks. Jakuba Kanię dla „E-ncyklopedia. Historia Kościoła na Śląsku”.