- Zadbajmy każdego dnia o chwile ciszy, w których po prostu trwamy przed Bogiem - napisał do wiernych abp Wiktor Skworc. Jego list zostanie odczytany w I Niedzielę Wielkiego Postu w kościołach archidiecezji katowickiej.
Każdy z nas jest przez Boga umiłowany miłością stałą i bezwarunkową. Tylko tej miłości, tego upodobania możemy być pewni” - napisał arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.
Wskazał, że przed nami 40 dni pokuty i nawracania się. „Przypomnijmy sobie - co jest szczególnie ważne po okresie pandemii - że wszyscy są zaproszeni na ucztę Baranka (por. Ap 19,9). Aby na nią wejść, potrzebna jest jedynie szata weselna wiary, która pochodzi ze słuchana Jego słowa” - napisał.
Abp Skworc omówił scenę kuszenia Zbawiciela na pustyni. Jezus zapewne opowiadał o niej swoim uczniom. „Doświadczenie Jezusa na pustyni ważne jest dla każdego z nas, bo i my, ochrzczeni w imię Trójcy Świętej, doświadczamy pokus, wśród których najbardziej agresywne są właśnie te, których doświadczył nasz Pan: pragnienie nasycenia, dostatku chleba; pokusa pychy i pożądanie bogactwa”- stwierdził.
„Najpierw diabeł skierował do Jezusa ofertę przemiany kamieni w chleb. To pokusa szybkiego nasycenia się. Chodzi tu o chleb codzienny, ale również o realizowanie siebie w kolejnych pomysłach na życie, na spełnianie się bez względu na cenę, jaką trzeba płacić. Jest to żądza zaspokojenia na pierwszym miejscu tego, co doczesne: podkreślenie własnej woli, przy jednoczesnym pomijaniu woli Bożej, w tym tego, co dotyczy wieczności. Odpowiedź i zarazem podpowiedź Jezusa jest prosta: przyjmuj słowo Boże, słuchaj Boga, bo w Nim znajduje się źródło szczęścia na ziemi i w niebie” - napisał.
„Druga pokusa dotyczy pychy. Chodzi o pragnienie przesadnego znaczenia, popularności i sławy z pominięciem prymatu Boga, pragnienie sprzeczne z pierwszym Bożym przykazaniem: „Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie” (Pwt 5,8). Konsekwencją takiej postawy może być poczucie samotności, opuszczenia, rozgoryczenia i brak normalnych relacji międzyludzkich. Dlatego Jezus daje konkretna radę: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga” (Mt 4, 7), co oznacza: zaufaj Bogu i daj pierwszeństwo Jego przykazaniom, Jego woli. Umacniaj w sobie wolę przynależności do Boga” - stwierdził.
„Trzecia pokusa dotyczy pożądania bogactwa. Łatwo wpaść w pułapkę takiego pożądania, przywiązania się do tego, co materialne, materializmu praktycznego, który widzi sens życia w gromadzeniu rzeczy. Dlatego Jezus wzywa: zachowaj umiar i odpowiedzialność w tym, co doczesne i materialne; zaprasza na drogę życia w wewnętrznej wolności” - podkreślił.
Abp Skworc zaprosił diecezjan, żeby wyszli na wielkopostną pustynię z Jezusem - po to, żebyśmy nawrócili się jeszcze bardziej z Nim byli. Zachęcił do skorzystania z sakramentu pokuty i przyjęcia Bożego miłosierdzia.
Wyliczył także pomoce na drodze nawracania się, w tym medytację nad męką Pańską w czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, rekolekcje wielkopostne. Wspomniał także o lekturze papieskich tekstów i pism katolickich, „zwłaszcza towarzyszącego nam od 100 lat Gościa Niedzielnego”.
„Oprócz uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i tradycyjnych modlitw, do których jesteśmy przywiązani, zadbajmy każdego dnia o chwile ciszy, w których po prostu trwamy przed Bogiem. Serdecznie zachęcam do wstępowania do kościołów, choćby na krótką adorację Najświętszego Sakramentu. Szukajmy też w domu przestrzeni do cichej modlitwy. Niektórzy urządzają w swoich mieszkaniach przestrzenie ciszy, tworzą pustynię, wolną od hałaśliwości i natręctwa mediów” - zauważył.
„Potrzebujemy też karmić się słowem Bożym, bo wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa. (Rz 10,17). Znajdujmy więc każdego dnia czas na czytanie Pisma Świętego, zwłaszcza Ewangelii i odnoszenie tego słowa do swojego życia. A patrząc z wiarą na krzyż, będziemy wzrastali w zdolności przyjmowania miłości Boga, słuchania Go i rozeznawania Jego woli” - zaproponował arcybiskup katowicki.
Pełny tekst listu abp. Wiktora Skworca na następnej stronie