Jedyna dostępna w Europie replika skafandra księżycowego Neila Armstronga będzie do 26 marca prezentowana w holu Śląskiego Parku Nauki. Prezentacji towarzyszy wystawa "From the Moon to Mars".
Replika powstała NA podstawie trójwymiarowych skanów 3D oryginalnego skafandra, który znajduje się w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie. Księżycowy skafander, model A7L, stanowił w 1969 r. szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach wahających się od minus 120 stopni Celsjusza w cieniu do 127 stopni Celsjusza w słońcu. - Każdy skafander księżycowy był w zasadzie zamkniętym ekosystemem. To dzięki niemu człowiek na Księżycu mógł przetrwać. Umożliwiał to skafander w połączeniu ze specjalnym "plecakiem". Nie mamy jego repliki, ponieważ został on tam, na powierzchni Księżyca, po zakończeniu misji astronauci nie zabierali ich ze sobą. Dlatego "plecak" nie został poddany skanowaniu - tłumaczył w czasie inauguracji wystawy Stefan Janta, dyrektor Planetarium - Śląskiego Parku Nauki.
Prezentacji repliki towarzyszy wystawa "From the Moon to Mars", ustawiona przed wejściem do Planetarium. W inauguracji wydarzenia wzięła udział Dolores Prin, konsul ds. prasy i kultury Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Kopię skafandra udało się sprowadzić do Chorzowa dzięki uprzejmości UNVIE (US Mission to United Nations w Wiedniu) oraz Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie.