Archidiecezja. Abp Adrian Galbas poświęcił nową siedzibę poradni "Przystań"

Siedem gabinetów psychoterapii, trzy przeznaczone do pracy z całymi rodzinami i sala szkoleniowa - większe i wyremontowane wnętrza poradni zostały dziś (czwartek) oficjalnie otwarte.

Na początek spotkania ks. Krzysztof Matuszewski, dyrektor poradni „Przystań”, psycholog i psychoterapeuta, krótko przypomniał historię Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej, której korzenie sięgają końca lat 50. ub. wieku. Przedstawił także profil działalności związany nie tylko z pomocą potrzebującym opieki terapeutów, ale także ze szkoleniami i warsztatami skierowanymi do konkretnych grup, m.in. rodziców. Ks. Matuszewski zwrócił uwagę na ciągły rozwój bazy poradnianej: obecnie w Katowicach przyjmuje 12 specjalistów, a w rybnickim oddziale 8. W sumie są oni w stanie pracować ze 190 osobami tygodniowo.

O ważnej roli tego miejsca mówił przy okazji jego poświęcenia arcybiskup koadiutor Adrian Galbas.
Przygotował Adam Stano / Radio eM
Adam Stano / Radio eM

Obecny na otwarciu abp Adrian Galbas podziękował zespołowi „Przystani” za ich zaangażowanie. – Nie wiem kto wymyślił nazwę dla tej poradni, ale jest bardzo głęboka i piękna. „Przystań”. Miejsce, w którym ten biedny może przystanąć, ale też miejsce, w którym ktoś przy nim przystanie. W końcu słowo „przystań”, to w języku polskim zarówno mianownik, jak i wołacz. „Przystań zmęczony człowieku. Tu jest przystań!”, takim sloganem można by zareklamować naszą poradnię, gdyby ona reklamy potrzebowała. Z drugiej strony przystań, to jeszcze nie końcowy, docelowy i ostateczny port. Być może ta część drogi, która jest „przed”, będzie dużo dłuższa i trudniejsza niż ta, która jest „za”. Tym bardziej więc potrzebna jest przystań – zauważył.

Archidiecezja. Abp Adrian Galbas poświęcił nową siedzibę poradni "Przystań"   Prezentem dla zespołu pracującego w poradni jest ikona przekazana na ręce ks. Krzysztofa Matuszewskiego. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Nawiązał także do sformułowania papieża Franciszka o „męczących refrenach życia”. – Natarczywe i przez to męczące refreny życia; sprawy z dzieciństwa, jak mówimy ogólnie, trudne relacje z rodzicami, doświadczone krzywdy, uczynione chcąco lub niechcąco, świadomie lub nieświadomie, coś, czego nam nie dano lub dano źle. Trudności czasu wzrastania, nałogi, niewole, brak przyjęcia i zrozumienia, samotność, wykorzystanie, urzeczowienie. Trudności wieku dojrzałego: brak jasnego celu, poczucia sensu życia, syndromy pustych rąk i pustego gniazda, kryzysy męskich wieków średnich i kobiecych menopauz, świadomość bardzo autorskich już błędów, decyzji, które miały być dojrzałe, a na takie nie wyglądają, miały być dobre, a okazały się złe, miała być słodycz, jest gorycz... A potem zbliżanie się ku śmierci, bardziej lub mniej szybkie, bardziej lub mniej wystraszone – powiedział.

– Chciałbym bardzo podziękować ks. Krzysztofowi i wszystkim, którzy tworzą naszą archidiecezjalną poradnię z jej oddziałami w Katowicach i Rybniku, za to, że jesteście gotowi przyjąć człowieka w jego głębokim wewnętrznym ubóstwie, w jego biedzie, bez oceniania go i korygowania, bez ustalania mu życia. Że jesteście gotowi wysłuchać jego krzyku, tych natarczywych i męczących refrenów życia i pomóc mu zapisać kolejne strofy, które on sam będzie mógł jakoś zaśpiewać, nawet jeśli nie będzie to od razu belcanto. Zawsze jednak będzie to jego własny śpiew – dodał.

Archidiecezja. Abp Adrian Galbas poświęcił nową siedzibę poradni "Przystań"   Abp Adrian Galbas poświęcił nowe gabinety. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Arcybiskup Galbas podkreślił również, że dzieła takie jak Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań” są pomnikami na miarę Kościoła dla ubogich, które najlepiej wpisują się w obchody setnej rocznicy powołania diecezji, a później archidiecezji katowickiej. – Zamiast pomników na cokołach, konkretne pożyteczne i sprawne dzieła. I nie chodziło jedynie o ubogich materialnie, choć i o nich również. Ale przecież to nie jedyna kategoria ludzi ubogich, którzy są w Kościele i dla których jest Kościół. Czyż ubogimi nie są także ci wszyscy, którzy przeżywają w swoim życiu poważne trudności, a nawet kryzysy psychiczne lub duchowe, a często przecież równocześnie: psychiczne i duchowe? – pytał zgromadzonych.

Na zakończenie abp Galbas poświęcił pomieszczenia poradni i pobłogosławił jej pracownikom. Podarował także wyjątkową ikonę, wykonaną przez pacjentów szpitala w Rybniku.

Nowa siedziba poradni mieści się w tym samym budynku, co dotychczas, czyli w Katowicach przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, ale zmienił się numer lokalu - teraz jest pod 7. Szczegółowe informacje odnośnie do jej działalności na stronie: przystan-poradnia.pl

« 1 »