Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

15-metrowa wieża widokowa powstała nad Jeziorem Goczałkowickim

Wieża, przeznaczona między innymi do obserwacji ptaków, stanęła w Wiśle Małej. Można już z niej korzystać.

Wieża stanęła przy drodze wojewódzkiej nr 939 między Wisłą Wielką a Strumieniem. Można już z niej korzystać. Wkrótce, gdy nadejdzie sezon lęgowy, będzie można z niej obserwować lęgi rybitw rzecznych, śmieszek i mewy czarnogłowej.

- Platforma stanowi dogodne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce - wyspie wybudowanej na Jeziorze Goczałkowickim w 2020 roku. Posłuży również w pracy ornitologów i służbom ratowniczym monitorującym zbiornik. Będzie to też idealny punkt do podziwiania lokalnego krajobrazu - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.

W ramach budowy infrastruktury turystycznej powstały również ścieżka i parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży. Ponadto ustawiona została altana w porcie w Wiśle Wielkiej oraz czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Barzyniec w Ochabach. Całkowity koszt realizacji to prawie 754 tys. zł.

Dzięki platformie także policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, a straż rybacka - kontrolować rybactwo, dzięki któremu utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Straży pożarnej wieża ułatwi obserwację potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowanie akcji ratunkowych. Na zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy