Katowice wyremontowały pomieszczenia dla 53 uchodźców z Ukrainy w internacie Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej. Pieniądze na ten cel przekazało miasto Tajpej - stolica Tajwanu.
W otwarciu odnowionych pomieszczeń uczestniczył Bob L.J. Chen, ambasador Tajwanu w Polsce. Mówił, że jego rodacy dobrze rozumieją doświadczenia Ukraińców, bo sami mają zagrażającego im sąsiada – Chińską Republikę Ludową.
Przebudowane i zmodernizowane pomieszczenia dla 53 uchodźców z Ukrainy znajdują się na parterze internatu Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Techników 5.
Uchodźcy z polskimi uczniami
Miasto Tajpej przekazało Katowicom na wsparcie uchodźców z Ukrainy ponad 800 tys. zł. Za 540 tys. stolica województwa śląskiego przeprowadziła remont oraz wykonała prace modernizacyjne na parterze budynku internatu KCEZ. Pozwoliło to na przygotowanie 15 pomieszczeń, w których będą mogły zamieszkać 53 osoby.
W ramach prac remontowych wykonano wymianę stolarki drzwiowej wewnętrznej, ułożono nowe posadzki, pomalowano ściany i sufity, zmodernizowano instalację elektryczną, uruchomiono instalację internetową i TV, wykonano niezbędne instalacje wodno-kanalizacyjne. Łączna powierzchnia użytkowa wyremontowanych pomieszczeń parteru wynosi ok.
Dodatkowo pokoje zostały wyposażone w meble i inne sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wyremontowana i wyposażona została kuchnia oraz stworzono część wspólną, z których korzystają wszyscy mieszkańcy internatu.
Część pokoi znajdujących się w budynku zajęta jest również przez polskich uczniów, co ma wpływ na integrację społeczności polsko-ukraińskiej.
30-40 tys. uchodźców w mieście
Dzięki darowiźnie z Tajpej możliwe było także uruchomienie lekcji języka polskiego, w których udział brali uczniowie z Ukrainy w wieku 13-17 lat oraz 220 osób dorosłych. Zajęcia odbywały się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Pieniądze posłużyły także do zorganizowania festynu integracyjnego. W trakcie zabawy, w której wzięli udział obywatele Ukrainy, wolontariusze oraz mieszkańcy Katowic można było spróbować ukraińskich dań i posłuchań ukraińskiej muzyki.
- Korzystając z okazji chciałbym wyrazić głęboki szacunek dla władz miasta i jego mieszkańców za życzliwość i szczodrość w pomocy przyjaciołom z Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny w związku z bezpodstawną i niesprowokowaną inwazją - mówił w trakcie uroczystego otwarcia Bob L.J. Chen, Ambasador Tajwanu w Polsce. - Pomimo, że Ukrainę i Tajwan dzielą tysiące kilometrów, społeczeństwo Tajwanu wyraża głębokie współczucie i empatię dla doświadczeń obywateli Ukrainy - dodał.
W kulminacyjnym momencie fali uchodźców, według raportu Unii Metropolii Polskich, w Katowicach przebywało ok. 90 tys. obywateli Ukrainy, w tym 19 tys. dzieci. Aktualnie wg. szacunków w Katowicach przebywa około 20 - 30 tys. uchodźców z Ukrainy. Udzielona do tej pory pomoc, którą można wyliczyć w złotówkach to ponad 44 mln zł. Środki pochodziły głównie z budżetu miasta, budżetu państwa, GZM oraz od licznych darczyńców. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach wpłynęło ponad 15,3 tys. zawiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy w ponad 900 podmiotach. W katowickich szkołach i przedszkolach uczy się ponad 2,6 tys. obywateli Ukrainy. Według ostatniego raportu „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce” stworzonego przez NBP wynika, że połowa ankietowanych chce wrócić do swojego kraju, natomiast 26 procent z nich chce zostać w Katowicach.