Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia w znacznej części woj. śląskiego tzw. poziomu informowania dla pyłu zawieszonego w powietrzu wydały na środę służby środowiskowe. Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 wiążę się m.in. z niskimi temperaturami i słabym wiatrem.
Jak wynika z komunikatu Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, na środę (od godz. 1 do 24) wydano powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu informowania dot. pyłu PM10.
Obszar, którego dotyczy powiadomienie obejmuje: Częstochowę, Zabrze, Bytom, Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Katowice, Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Tychy, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój i Bielsko-Białą.
Zasięg powiadomienia obejmuje też powiaty: zawierciański, będziński, rybnicki, pszczyński, mikołowski, bielski, bieruńsko-lędziński, cieszyński oraz żywiecki. Cały objęty powiadomieniem obszar zamieszkuje blisko 3,7 mln osób. Jako przyczynę wskazano "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego".
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. poziom informowania jest określony dla średniodobowej wartości 100 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10. Poziom informowania to dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.
Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35. Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).
Na stacji pomiarowej w Raciborzu godzinna wartość stężenia pyłu PM10 o godz. 10.00 w środę wynosiła 109 mikrogramów, a na stacji w Żywcu 149 mikrogramów