Śląscy terytorialsi szkolą się zgodnie z ideą patrona

Śląscy terytorialsi przechodzą "Kurs Wawelberga" - swojego patrona, który dowodził mistrzowsko przeprowadzonym działaniom nieregularnym w III powstaniu śląskim, przede wszystkim wysadzeniem mostów na Odrze na terytorium kontrolowanym przez Niemców.

Kurs Wawelberga to projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu wyszkolenia dowódców i instruktorów, odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń. Szkolenie prowadzą byli komandosi jednostki specjalnej z Lublińca - obecnie żołnierze terytorialnej służby wojskowej.

Uczestnicy kursu zdobywają doświadczenie między innymi z procedur wojskowych, „zrywania kontaktu”, wzywania wsparcia z powietrza i wyjścia z zasadzki.

- Kurs Wawelberga łączy idee, które przyświecały patronowi 13ŚBOT w tworzeniu Grupy, gdzie doświadczeni żołnierze zawodowi szkolili ochotników z wyzwaniami współczesnego pola walki. Cieszy nas, że możemy dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi żołnierzami - mówi jeden z instruktorów.

- Szkolenie otworzyło mi umysł na nowe doświadczenia, dzięki którym mogę realizować zadania w wybrany przez siebie sposób. Nauczyło mnie też lepszego „manuala” na broni, bezpiecznego posługiwania się nią oraz efektywniejszego strzelania. Ponadto - nowej taktyki, której wcześniej nie znałem, nowych procedur. Wykorzystuję to wszystko w praktyce i muszę przyznać, że świetnie się sprawdza - dodaje jeden z uczestników poprzedniej edycji kursu.

Patron 13. ŚBOT płk dypl. Tadeusz Puszczyński ps. Konrad Wawelberg wyspecjalizował się w działaniach nieregularnych wspomagających oddziały wojskowe. Jego umiejętności zostały wykorzystane w III powstaniu śląskim. Działania Grupy Wawelberga zaskoczyły Niemców bardziej niż wybuch II powstania śląskiego.

Tadeusz Puszczyński od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o niepodległość. Grupa Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków.

- Kurs Wawelberga łączy idee i pokazuje, jakie duże znaczenie ma terytorialność żołnierzy. Tadeusz Puszczyński wykorzystał bowiem bojowe doświadczenie zawodowych żołnierzy oraz potencjał ochotników z danego województwa, którzy mają dużą przewagę, jeśli chodzi o znajomość terenu i społeczności - podkreśla dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: