Organizacją całego procesu zarządza miasto, w procesie aplikacyjnym poprzez MOPS, natomiast koordynacją samej dystrybucji zajmuje się MPGK Katowice, współpracując z komercyjnymi składami węglowymi.
Mieszkańcy będą mogli składać wnioski od poniedziałku 14 listopada. Formularze dostępne są do wydruku na stronie www.katowice.eu/wegiel, a także w wersji papierowej w terenowych oddziałach MOPS. Uzupełniony wniosek należy wsunąć do wrzutni dostępnych w oddziałach terenowych MOPS (lista poniżej). Dostępna jest również możliwość złożenia wniosku elektronicznie jako pismo ogólne do podmiotu publicznego za pośrednictwem ePUAP.
- W poniedziałek 14 listopada uruchamiamy możliwość składania wniosków o zakup węgla na preferencyjnych warunkach. Wnioski dostępne są już na stronie www.katowice.eu/wegiel - można je wydrukować i wsunąć do wrzutni, które będą w dziesięciu lokalizacjach na terenie Katowic. Ponadto wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem ePUAP, wystarczy do tej czynności profil zaufany – wyjaśnia Anna Trepka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i dodaje, że w oddziałach terenowych MOPS będą dostępne wydrukowane wnioski.
Wniosek jest prostym dokumentem, w którym należy uzupełnić podstawowe dane osobowe, a także określić zapotrzebowanie na węgiel. Zwracamy szczególną uwagę na podanie poprawnie danych, szczególnie, że dwukrotnie z mieszkańcami będzie odbywał się kontakt telefoniczny lub mailowy – pierwszy w zakresie decyzji o weryfikacji wniosku, następnie w zakresie transportu. Do dyspozycji mieszkańców są jego trzy rodzaje: frakcja orzech, frakcja ekogroszek i frakcja groszek. Sama realizacja wniosków będzie uzależniona od dostaw kopalń PGG. Należy liczyć się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców tą ofertą, dlatego weryfikacja wniosków po stronie urzędu będzie odbywać się przy dodatkowym wsparciu osobowym dla katowickiego MOPSu.
Lista punktów przyjmujących wnioski:
Po złożeniu i rozpatrzeniu wniosku, zamówienie zostanie przekazane do Urzędu Miasta Katowice do realizacji. Na tym etapie mieszkaniec również otrzyma informację w formie e-mail, telefonicznie lub SMS od pracowników MOPS o wyniku weryfikacji wniosku, w przypadku decyzji pozytywnej o konieczności uiszczenia opłaty. Jej wysokość uzależniona jest od ilości paliwa, które wnioskodawca zamierza kupić. Przykładowo, gdy jest to 1 tona, to należy wpłacić 2 tys. zł. Natomiast w przypadku chęci zakupu 1,5 tony należy wpłacić 3 tys. zł.