Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Katowice. Bieg Niepodległości ku czci górników

Bieg Niepodległości w stolicy Górnego Śląska odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK "Wujek", na początku stanu wojennego.

Uczestnicy biegu sportową rywalizacją uczczą pamięć dziewięciu z Wujka. Spodziewanych jest około tysiąca biegaczy, zarówno dorosłych, jak i dzieci, bo i najmłodsi będą mieli swoją szansę na start. Całe rodziny są zaproszone do dopingowania sportowców.

Taki sportowy hołd złożony górnikom nie jest niczym nowym w Katowicach. Dotąd jednak biegi im poświęcone, organizowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, miały miejsce w grudniu, przy okazji rocznicy krwawej pacyfikacji. W tym roku po raz pierwszy impreza odbędzie się właśnie 11 listopada i będzie nosić nazwę Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka. O zmianę daty prosiła część biegaczy, zwracając uwagę, że w ostatnim miesiącu roku warunki do biegania często są bardzo trudne.

Zanim na dobre zacznie się sportowa rywalizacja, uczestnicy biegu złożą kwiaty pod Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, tam bowiem o godz. 9.30, odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Biegu Niepodległości. Pół godziny później w tym miejscu padnie sygnał do startu, po czym zawodnicy pobiegną trasą wiodącą ulicą Gallusa, przecinając ul. Mikołowską, ul. Piękną, do Parku Kościuszki, gdzie będą mieli do pokonania trzy pełne okrążenia. W parku będzie też finisz. Pod pomnik wrócą jednak na dekorację zwycięzców, która nastąpi w samo południe.

Katowice. Bieg Niepodległości ku czci górników

Rywalizacja dorosłych to jednak nie jedyna atrakcja tego dnia. Jeszcze rano swój bieg będą mieli najmłodsi. Tu start jest przewidziany na godz. 9.00, a trasa będzie miała dwa warianty: dla siedmiolatków i młodszych ok. 200 metrów, dla starszych ok. 400 m.

– Trzeba pamiętać, że to, co się wydarzyło czterdzieści jeden lat temu w kopalni Wujek, było niezwykle tragiczne, ale miało też wpływ na przyszłość walki o wolną Polskę. Uczczenie tej pamięci poprzez aktywność sportową, poprzez wysiłek, to najlepszy pomysł – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. To właśnie ŚCWiS jest organizatorem Biegu Niepodległości, a za stronę sportową odpowiada warszawska firma Jafi Sport. Swoim patronatem wydarzenie objęli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Biegi ku czci bohaterów nie są nowością ani dla stolicy Górnego Śląska, ani dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które w połowie września współorganizowało, jak co roku, sztafetowy Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego z Katowic do Warszawy, do grobu bł. Jerzego Popiełuszki. Natomiast 16 grudnia, w rocznicę krwawej pacyfikacji KWK „Wujek”, odbędzie się, także doroczny, Biegu Dziewięciu Górników, w którym wystartuje młodzież szkolna.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowuje się już do najważniejszego wydarzenia w roku, jakim będzie 41. rocznica pacyfikacji strajku górników KWK „Wujek”. Jak zawsze, 16 grudnia, przy pomniku krzyżu odbędą się uroczystości upamiętniające przede wszystkim ofiary tamtych wydarzeń, kiedy to od kul wystrzelonych z karabinów plutonu specjalnego ZOMO śmierć poniosło 9 strajkujących. Najmłodszy z nich miał 19 lat. Ich śmierć jest przestrogą dla kolejnych pokoleń, dlatego o ich ofierze, o pacyfikacji kopalni i o walce o wolność w okresie PRL opowiada wystawa stała w gmachu ŚCWiS. Przez cały rok odwiedzają ją zarówno turyści i osoby zainteresowane historią, jak i grupy szkolne, chwaląc nowoczesną i multimedialną ekspozycję. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności istnieje już 11 rok. To wspólna instytucja Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Katowice.

Katowice. Bieg Niepodległości ku czci górników

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy