Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kolej ma wrócić do Jastrzębia. W środę podpisanie umowy.

Jastrzębie-Zdrój ma odzyskać swoje połączenie kolejowe. Pociągi do Katowic mają stąd dojechać w 74 minuty.

Według planów, po odbudowie na trasie Jastrzębie-Zdrój - Żory - Katowice ma kursować 12 par pociągów na dobę. Na trasie zostanie zbudowanych 10 nowych punktów obsługi podróżnych.

9 listopada w katowickim Urzędzie Marszałkowskim zostanie podpisana umowa na uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami.

Projekt „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdrój z Katowicami” znalazł się na 6. miejscu ogólnopolskiej listy rankingowej. Do realizacji zostały wybrane 34 projekty.

Koszt przywrócenia kolei do Jastrzębia to ok. 475 mln złotych. Inwestycja będzie sfinansowana w 85 proc. ze środków Programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów - Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic, Żor i Czerwionki-Leszczyn. Większość kosztów pokryje Województwo Śląskie. Projekt ma zostać zrealizowany do 2028 roku.

Długość linii to ok. 35 km. Budowa ma w maksymalnym stopniu wykorzystać istniejącą infrastrukturę - i przebiegać po historycznym śladzie linii kolejowej nr 159. W planie jest rewitalizacja istniejącego fragmentu linii kolejowej 159 pomiędzy Jastrzębiem-Zdrój i Żorami, oraz odbudowa fragmentu linii 159 pomiędzy Żorami i Orzeszem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy