Nagroda „Świadek Historii“ dla byłej dziennikarki Radia eM – Anety Kuberskiej-Bębas

Wyróżnienie ustanowione przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w 2009 roku wręczane jest osobom zasłużonym dla upamiętniania dziejów narodu polskiego w regionie oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji jego zadań.

Uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii” odbyła się w Muzeum Historii Katowic.  Jedną z laureatek została była dziennikarka Radia eM Aneta Kuberska–Bębas, autorka wielu audycji poświęconych historii, m.in.  „Magazynu historycznego”, „Portfolio” czy „A to historia”. Na  antenie goszczą one od 15 lat. W uzasadnieniu kapituła stwierdziła,  że  laureatka: „w ramach swoich audycji opisywała wydarzenia, procesy i bohaterów historycznych, nawiązując także do bieżących wydarzeń rocznicowych, konkursów, debat czy nowości wydawniczych”. Obecnie była dziennikarka Radia eM pracuje w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Wśród tegorocznych laureatów II edycji nagrody „Świadek Historii” katowickiego oddziału IPN poza byłą dziennikarką Radia eM znalazła się również Barbara Adamczyk, była dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 5 im. W. Pileckiego w Katowicach oraz prezes Śląskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Katowicach oraz członkini Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa przy oddziale IPN w Katowicach. Nagrodę  otrzymał również Aleksander Markowski, artysta, malarz, pedagog, wielki miłośnik poezji i muzyki, który od 1996 roku organizuje „Wieczory Koła Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Niepodległych Polskich Pieśni”.

Podczas uroczystości pośmiertnie odznaczono śp. Andrzeja Rozpłochowskiego, działacza społecznego i antykomunistycznego. Był współzałożycielem i prezesem Porozumienia Katowickiego 1980 – Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci w Katowicach, a  także sygnatariuszem Porozumienia Katowickiego z 11 września 1980 roku i jednym z liderów śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” oraz członkiem władz krajowych związku. 

Nagrodzono również dwie instytucje: XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - instytucję pielęgnującą pamięć o strajku KWK Wujek w grudniu 1981 r., jego pacyfikacji i ofiarach.

Zwracając się do nagrodzonych prezes IPN, dr Karol Nawrocki, stwierdził: „Świadek Historii” to wyjątkowe odznaczenie Instytutu Pamięci Narodowej skierowane do wyjątkowych osób, które w sposób szczególny pielęgnują pamięć o polskiej historii i wspierają Instytut Pamięci Narodowej w ustawowej działalności.  Dodał, że „świadek ma szczególną moc autorytetu, ale też ogromne brzemię odpowiedzialności. Wykonuje przecież wiwisekcji świata, którego już nie ma. Dokonuje wiwisekcji świata historycznego i przeszłości. Podejmuje decyzje, o kim i jak powiedzieć – kontynuował. Zauważył, że laureatów nagrody reprezentujących różne pokolenia łączy wspólny cel: „mówienie prawdy o polskiej historii niezależnie od realiów, w których przyszło im żyć”.  

Nagrodę „Świadek Historii“ przyznaje specjalna  kapituła, której przewodniczy prezes IPN. Laureatem może zostać osoba fizyczna, instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, jak również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagroda może zostać przyznane pośmiertnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..