Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Rybnik. 15-metrowa replika wieży Eiffla stanęła na rondzie

Imponująca replika wieży Eiffla stanęła na rondzie na ul. Wodzisławskiej przy rybnickim osiedlu... Paryż.

Podświetlana instalacja wieży na drodze krajowej nr 78 ma być punktem orientacyjnym wjazdu na dwupasmową drogę regionalną Racibórz-Pszczyna. Nawiązuje do sąsiadującego z rondem osiedla Paryż. To część rybnickiej dzielnicy Niedobczyce.

To nie pierwsze nawiązanie do nazwy osiedla w dekoracji rybnickich rond. Od 8 lat na środku ronda w dzielnicy Meksyk jest urządzony skalisty krajobraz z wielkim kaktusem.

Wysoka na 15 m replika wieży Eiffla na rondzie przy os. Paryż to realizacja pomysłu mieszkańców dzielnicy Niedobczyce, zgłoszonego do budżetu obywatelskiego w 2021 roku. Pomysł, wyceniony na 90 tys. zł, znalazł uznanie wśród głosujących na niego 1645 rybniczan.

Instalacja, która właśnie stanęła na niedobczyckim rondzie, zrealizowana została w trybie "zaprojektuj i wybuduj", a kosztowała ostatecznie 159 tys. zł. Brakującą kwotę udało się wygospodarować z budżetu miasta. Dodatkowe koszty zagospodarowania ronda zdecydowali się również pokryć sponsorzy z rybnickich firm.

Konstrukcja waży prawie 8 ton. Składa się z ok. 3 tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych. Fundament został wylany z 62 m sześc. betonu o ciężarze 127 ton.

Montaż oświetlenia wieży i nasadzenia zieleni na rondzie potrwają do września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy