Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przyszowice. Wyremontowany pomnik powstańców śląskich odsłonięty

Pomnik powstańców śląskich w Przyszowicach został na nowo odsłonięty i poświęcony po remoncie.

Stoi on przy ul. Wodnej w Przyszowicach. Został na nowo odsłonięty i poświęcony w 103. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego, 16 sierpnia.

Pomnik został odrestaurowany z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej. Do remontu doszło dzięki wspólnej inicjatywie samorządu gminy Gierałtowice oraz IPN w Katowicach. Po odsłonięciu i złożeniu kwiatów pomnik poświęcił ks. Adam Niedziela, proboszcz parafii pw. Jana Nepomucena w Przyszowicach.

Uroczystość została zorganizowana przez gminę Gierałtowice.

Tutejsi mieszkańcy wzięli udział we wszystkich powstaniach śląskich. Podczas III powstania Przyszowice zostały zajęte przez wojska powstańcze.

W Gierałtowicach już od marca 1919 r. działała komórka Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, gniazdo śląskiej dzielnicy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", nieco później Związek Towarzystw Polek oraz chór Skowronek. Po powstaniach śląskich Przyszowice i Gierałtowice znalazły się w granicach Polski. Dzięki temu możliwe było m.in. powstanie tu pierwszego pomnika poświęconego pamięci poległych mieszkańców - powstańców śląskich, który został zburzony przez hitlerowców po wrześniu 1939 roku. Obecny pomnik został wzniesiony w 1961 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy