Nowy numer 25/2022 Archiwum

Ks. Gaweł: Wracamy do pierwotnego projektu katedry

- Dwa pandemiczne lata uniemożliwiły przygotowanie procesji Bożego Ciała, ale wreszcie znów mogliśmy zamanifestować swoją wiarę na ulicach Katowic - mówił ks. Łukasz Gaweł w "Rozmowie Poranka" w Radiu eM. Dodał, że pierwszy raz wiernych przywitał Jezus Chrystus, Zmartwychwstały Pan, który pojawił się na szczycie archikatedry.

Ks. Łukasz Gaweł: Wszyscy czekaliśmy na powrót normalności
Radio eM

Nowa figura jest częścią przedsięwzięcia, które zakończone będzie w 2025 r., czyli w 100. rocznicę powołania archidiecezji katowickiej.

Chodzi o dokończenie budowy archikatedry. - Fasada Katedry Chrystusa Króla w Katowicach miała u podstaw wyglądać inaczej, ale ponieważ władze komunistyczne kazały obniżyć kopułę katedry, więc cały projekt musiał być zmieniony, dziś wracamy do pierwotnego - mówił w Radiu eM ks. dr Łukasz Gaweł.

Wierni odwiedzający katedrę mogą zobaczyć postacie Jezusa Chrystusa, św. Jacka i św. Jadwigi, ale to nie koniec - do 2025 r. pojawią się kolejne elementy. Swego rodzaju atrakcją jest też taras widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę Katowic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama