Nowy numer 38/2023 Archiwum

Abp Skworc o obchodach Bożego Ciała i 100. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski

Abp Wiktor Skworc zachęca do udziału w procesjach teoforycznych w najbliższy czwartek (16 czerwca), a w niedzielę (19 czerwca) do wspólnej modlitwy w katowickiej katedrze z udziałem abpa Wojciecha Polaka.

Metropolita katowicki przypomina, że w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

– W tym dniu szczególną formą świadectwa naszej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu są procesje organizowane zarówno w parafiach, jak i w poszczególnych miejscowościach – pisze arcybiskup.

Zachęca do aktywnego włączenia się w przygotowania do uroczystości Bożego Ciała m.in. poprzez odpowiednie udekorowanie tras przejścia procesji, czy skorzystanie z sakramentu pokuty i przyjęcie Jezusa Eucharystycznego. Wzywa do wspólnotowego, rodzinnego uczestnictwa w procesjach eucharystycznych, bo "symbolizują one i wyznaczają kierunek chrześcijańskiego życia."

Z kolei w niedzielę, 19 czerwca, w archidiecezji katowickiej odbędą się obchody setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski. – Przyłączenie śląskich ziem do odrodzonego państwa polskiego było skutkiem trzech powstań śląskich z lat 1919–1921, które stanowiły jeden z najważniejszych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii. Potwierdziły one głęboki patriotyzm mieszkańców Górnego Śląska i przywiązanie do tradycji i ojcowizny, ziemi przodków – przypomina hierarcha.

W związku z tymi historycznymi wydarzeniami abp Skworc zaprasza do wspólnotowego dziękczynienia, którego wyrazem będzie celebracja uroczystej Mszy św. w niedzielę 19 czerwca br. o 10.30 w katowickiej katedrze z udziałem abpa Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Szczególne zaproszenie hierarcha kieruje do mieszkańców miejscowości i parafii archidiecezji, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu.

– Nie zapominamy przy tym, że zmagania mieszkańców Górnego Śląska o powrót do polskiej Macierzy spowodowały, że Stolica Apostolska powołała już w 1922 administraturę apostolską, która dała początek diecezji katowickiej. Nasza wspólna modlitwa pod przewodnictwem prymasa Polski stanie się okazją do dziękczynienia za nasz Kościół lokalny i zawierzenia losów mieszkańców Górnego Śląska i naszej Ojczyzny miłosiernemu Bogu, który jest Panem historii i życia każdego z nas – zaznacza arcybiskup.

Zachęca do pielgrzymowania w niedzielę 19 czerwca do duchowego centrum archidiecezji katowickiej jakim jest katedra Jezus Chrystusa Króla Wszechświata. Komunikat był odczytywany w parafiach archidiecezji katowickiej. Z każdej parafii 19 czerwca w katedrze będą obecne delegacje wybrane z rad duszpasterskich, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast