Zapisy na 77. Pielgrzymkę Rybnicką na Jasną Górę ruszają 19 czerwca – zarówno przez internet, jak i w punktach stacjonarnych.
Po dwuletniej przerwie z radością wracamy do tego, co było przed pandemią: do dziewięciu grup z dziewięcioma księżmi opiekunami – zapowiada ks. Paweł Zieliński, kierownik pielgrzymki.
Zacznie się ona w środę 3 sierpnia 2022 roku. W czwartym dniu marszu, w sobotę 6 sierpnia, pielgrzymi wejdą na Jasną Górę. Powrót do domów – w niedzielę 7 sierpnia.
W czasie pandemii Pielgrzymka Rybnicka odbywała się w bardzo okrojonej formie. – Dwa lata temu poszło nas tylko pięciu, a rok temu trzystu. A teraz mam nadzieję, że pójdzie o dwa tysiące więcej pielgrzymów niż w zeszłym roku – mówi ks. Paweł Zieliński.
Tegoroczne hasło brzmi: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Plakietki, które będą nosić pielgrzymi, mają barwy niebiesko-żółte, więc kojarzą się z flagą sąsiedniego kraju. – Chcemy jednoczyć się z braćmi i siostrami z Ukrainy. Wśród naszych intencji jest pokój. Pan Jezus mówił: „Modlitwą i postem”, a pielgrzymka jest szczególną formą modlitwy. Wielu jest tu wysłuchiwanych. Warto! – mówi ksiądz kierownik.
Piekło na trasie
Konferencje w czasie postojów w Czekanowie i w Miotku wygłosi dobrze znany pielgrzymom ks. Piotr Piekło, który wielokrotnie był opiekunem poszczególnych grup. Po dziesięciu latach pracy duszpasterskiej w Rybniku, w 2021 roku został wikarym w Siemianowicach Śl. – Bardzo chętnie jednak przyjął zaproszenie do głoszenia konferencji, zwłaszcza że on też żyje naszą pielgrzymką. Będzie szedł z nami, ale już nie jako odpowiedzialny za grupę, raczej będzie starał się dołączać do różnych grup – mówi ks. Zieliński.
W ostatnich latach przed pandemią w Pielgrzymce Rybnickiej brało udział 2–3 tysiące osób. – W czasach gdy według niektórych wiara powinna być schowana w zakrystii, widzimy wielu ludzi takich jak my. Czujemy, że nie jesteśmy sami. To też nas wzmacnia – wskazuje ksiądz kierownik.
Na tej pielgrzymce zawiązuje się wiele przyjaźni – zwłaszcza że ludzi, którzy tu się spotykają, łączy podobny świat wartości. Są małżonkowie, którzy wspominają, że poznali się na Pielgrzymce Rybnickiej.
W drugim dniu pątnicy przechodzą za Czekanowem przez wysoki wiadukt, nazywany Mostem Dwojga Serc. Młodzi modlą się w tym miejscu o dobrych mężów i żony, narzeczeni modlą się za siebie nawzajem. Po odczytaniu tej modlitwy wiele par nachyla się ku sobie w pocałunku. To małżonkowie, narzeczeni i kandydaci na narzeczonych wyznają sobie miłość.
Prymicje na postoju
– Kiedy brałem udział w tej pielgrzymce po raz pierwszy, psalm na Mszy św. na jasnogórskich wałach miała zaśpiewać rybniczanka Alicja. Przed samą Mszą św. przybiegła i pokazała mi swoje lekko drżące dłonie. Odpowiedziałem: „Naprawdę chcesz ze mną porozmawiać o stresie?”, bo zrozumiałem, że jej się ręce trzęsą przed śpiewaniem psalmu. Okazało się, że Ala pokazywała mi swój pierścionek zaręczynowy… – śmieje się ks. Paweł. Alicji chwilę wcześniej oświadczył się jej chłopak Przemek. Zanim się poznali, oboje osobno chodzili w tej pielgrzymce. Kiedy zostali parą, wybrali się na Jasną Górę razem. Dzisiaj są małżeństwem i mają dwoje małych dzieci.
Kilkakrotnie w historii Pielgrzymki Rybnickiej zdarzały się śluby par, które tutaj się poznały. W 2014 roku u mety, na Jasnej Górze, małżeństwo zawarli Kasia i Łukasz. Wcześniej, w 2007 roku, na postoju w Bytomiu-Górnikach pobrali się Marzena i Darek. Przebrali się w swoje ślubne stroje w remizie strażackiej.
Na tegorocznym postoju w Górnikach też szykuje się uroczystość. – Chodzi o prymicje ks. Przemka Kaziszyna, pochodzącego z Pszowa, który co roku z nami pielgrzymuje. Będzie szefem grupy 5 – zapowiada ks. Zieliński.
Zapisy za pośrednictwem strony internetowej pielgrzymka.rybnik.pl lub w punktach stacjonarnych. Miejscem, w którym można zapisać się do każdej z dziewięciu grup, jest kancelaria parafialna przy bazylice św. Antoniego w Rybniku. Jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 8.30 do 10.30, oraz we wtorki od godz. 16.00 do 17.30.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się