Rybnik. Stała wystawa "Wiek pary", poświęcona rewolucji przemysłowej, zostanie otwarta w południe 4 czerwca w Zabytkowej Kopalni Ignacy. Co godzinę będzie tam uruchamiana maszyna parowa.
Kopalnia Ignacy (wcześniej nosiła nazwę Hoym) powstała 230 lat temu w Niewiadomiu, dzisiejszej dzielnicy Rybnika. 4 czerwca przybędzie w niej atrakcji. Największą z nich będzie otwarta tego dnia wystawa stała "Wiek pary", poświęcona rewolucji przemysłowej. W plenerze na placu centralnym oraz w parku pary zaplanowano dodatkowe atrakcje. Czekać będą spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne "Ślepcy" Teatru KTO. Na koniec dnia zostanie uruchomiona także fontanna parowa.
W południe ruszą też bezpłatne zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. W tym samym czasie do dyspozycji będzie strefa relaksu na terenie parku pary. Tuż obok znajdować się będzie industrialny plac zabaw.
W tym festiwalowym dniu nie zabraknie też strefy gastro, która zlokalizowana będzie w pobliżu maszynowni szybu "Kościuszko". W budynku sprężarkowni uruchomiona zostanie strefa "Nasze dziedzictwo" z wystawą prezentującą fotografie kopalni sprzed okresu rewitalizacji.
Odbędą się tu też rozmowy z byłymi górnikami oraz prapremiera filmu dokumentalnego „Ignacy, nasza kopalnia”. - Z całą pewnością zainteresują każdego fana dziedzictwa przemysłowego - zapewniają twórcy.
Pierwszy weekend czerwca na kopalni Ignacy to również specjalna oferta promocyjna. Ceny biletów na wszystkie atrakcje spadają o 50 procent. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni będą kosztować po 5 zł. Od 1 czerwca rusza sprzedaż biletów na wystawę "Wiek pary" wraz z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety do nabycia na stronie internetowej kopalni i w kasach w cenie 10 zł od osoby.
Program festiwalu "Ruszamy pełną parą"
12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”
13:15 Parada i pokazy kuglarskie
13.30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro
14.00-19.00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” (cykliczne, co pół godziny)
14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
14.45 Teatr Barnaby „Calineczka”
15.45 Parada i pokazy kuglarskie
16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”
18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
18.45 Muzikanty „TANK”
19.30 Parada i pokazy kuglarskie
19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki
21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru "KTO" (60 min)
22.45 Pokaz fontanny parowej
Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta Rybnik, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Od kilku lat odnawiane były kolejne kopalniane przestrzenie - zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni, maszynowni szybów "Głowacki" i "Kościuszko". Pomiędzy poszczególnymi budynkami Ignacego powstał m.in. industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci oraz rekreacyjno-wypoczynkowy teren, który tworzy atrakcyjną całość dla odwiedzających. W kompleksie "Kościuszko" Zabytkowej Kopalni Ignacy przygotowano interaktywną ekspozycję "Wiek Pary" poświęconą rewolucji przemysłowej.